SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu Berlin’de konuştu

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2014 09:18
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2014 08:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu Berlin’de konuştu

Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım'da yaşananları dramatik olarak niteledi, “Hiç kimse yarın ne olacağını söyleyemiyor” dedi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kaçış, Atılma ve Uzlaşma Vakfı tarafından Berlin'deki Alman Tarih Müzesi'nde düzenlenen 'Kırım' konulu konferansta konuştu.

Ukrayna ve Kırım'da son dört ayda yaşananların dramatik olduğunu belirten Kırımoğlu, “Hiç kimse yarın ne olacağını söyleyemiyor” dedi.

Kırımoğlu, Ukrayna'dan Rusya'ya kaçan Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç döneminde rüşvet ve yolsuzluğun artış gösterdiğini ve ülkede vatandaşların buna tepki vermek için sokağa dökülmelerini anlayabildiğini söyledi.

Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatarlarının her zaman demokrasiyi desteklediğine işaret ederek, Rusya'nın Kırım tutumunu eleştirdi.

Rusya'nın, Kırım'da Rusça konuşanları korumaya yönelik hareket ettiğini iddiasının gerçek olmadığını vurgulayan Kırımoğlu, bölgede yerel basının yüzde 90'ın Rusça yayın yaptığını, okulların çoğunda da Rusça eğitim verildiğini aktardı.

Kırım'da yapılan referandumun yasal olmadığını belirten Kırımoğlu, Kırım'da yaşayan Tatarların referandumu boykot ettiklerini hatırlattı.

Kırımoğlu, referanduma katılımın yüzde 82 olarak açıklandığına ancak bunun gerçekle bir ilgisinin bulunmadığına değinerek, 2012 yılında bölgede yapılan yerel seçimlere bile katılımın yüzde 48 olduğunu hatırlattı.

Almanya'da yaşayan Türklere bu konuda atıfta bulunan Kırımoğlu, “Almanya'da yaşayan Türklerin yarın çıkıp, referanduma gidip 'Türkiye'ye bağlanalım' demeleri ne kadar absürdse, Kırım'da yapılan referandum da odur” dedi.

Kırımoğlu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptığını dile getirerek,  görüşmede Putin'e, Kırım'da Japonya ve ABD'ye bile bağlanmak isteyen köyler bulunabileceğini söylediğini ifade etti.

“Kırım'da yaşayan her etnisite, kendi milli menfaatlerini koruması için başka ülkelere 'gelin, bizim ülkemizi işgal edin' mi diyecek” ifadesini kullanan Kırımoğlu, böyle bir mantığın haklı yanının olmadığına işaret etti.

ABD, İngiltere, Rusya ve Ukrayna’nın imzalarını taşıyan 1994 tarihli Budapeşte Anlaşması ile Ukrayna'nın “sınırlarının tanınması” karşılığında nükleer silahlarını elden çıkardığını anımsatan Kırımoğlu, “Atom bombaları elden çıkarılmasaydı bugün kimse böyle bir cürette bulunamazdı” diye konuştu.

Kırımoğlu, Rusya'nın söz konusu anlaşmada garantör devletlerden biri olduğunu belirterek, “Rusya, Ukrayna'nın zayıf anından faydalanarak  bu durumu kullandı. Rusya'nın imza koyduğu anlaşmalara ne kadar saygı duyulabilir” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.