SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu: ''Bugün 1944 senesi değil''

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na Cumhuriyet Nişanı verildi.

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2014 12:50
Haber Güncellenme Tarihi: 15.04.2014 20:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu: ''Bugün 1944 senesi değil''

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na Cumhuriyet Nişanı verildi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bu nişanı ömrünü Kırımlıların haklı davasını dünyaya duyurmaya adayan Kırımoğlu'na takdimden gurur duyuyorum" dedi.

TRT'nin haberine göre, Kırım Tatar Türkleri'nin Orta Asya başta olmak üzere farklı ülkelere sürgün edildiklerini anımsatan Gül, çok sayıda Kırım Türkü'nün de Türkiye'de yaşadığına hatırlattı.

Kırımoğlu'nun da sürgünde doğduğunu ve hayatını Kırım Türkleri'ne adayan bir isim olduğunu vurgulayan Gül, Kırımoğlu'nun özellikle Kırım Türklerinin sürgünün ardından kendi yurtlarına dönüş mücadelesinde oynadığını role dikkat çekti.

"Davası kutlu, azmi sabit olunca Kırımlılar anavatanlarından sökülemeyeceklerini ispatlamışlardır" ifadelerini kullanan Gül, "Bir kez daha topluca hareket edeceklerine inanıyorum. Tatar kardeşlerimizin şimdiye kadar olduğu gibi bu zamanda da üzerlerine düşenleri yapacaklarına inanıyorum" diye konuştu.

KIRIMOĞLU: BUGÜN 1944 SENESİ DEĞİL

Kırım Tatarlarının Lideri ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da törende konuştu. Kırım yarımadasının Rusya tarafından işgal edildiğini söyleyen Kırımoğlu, Ukrayna'nın zor durumda olduğunu belirtti. Rusya'nın Ukrayna'nın zor durumunda faydalanarak Kırım'ı işgal ettiğini belirten Kırımoğlu, 1944 yılında yaşanan sürgün olayını da hatırlattı.

"Bildiğiniz gibi halkımızın yarısını o faciada kaybettik" ifadelerini kullanan Kırımoğlu, "70 yıl sonra yine bizim toprağımıza Rusların tankları girdi. Bugün 1944 senesi değil. Bugün bu zorbalığa binlerce insan karşı çıkıyor. Ümit ederiz ki bu uzun sürmeyecek. Bizim zor durumumuzda Türkiye Cumhuriyeti tarafsız kalmadı. Ukrayna'ya yardım elini uzattı" diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.