SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu: "İskân ödeneği Berkut’tan alınmalı"

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, sürgünden Kırım’a dönen vatandaşlar için ödeneğin Berkut, Cumhurbaşkanlığı ve Ukrayna Parlamentosu bütçelerinden kısılarak artırılmasını teklif etti.

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2013 10:03
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2013 10:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu: "İskân ödeneği Berkut’tan alınmalı"

Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Parlamentosu Bütçe Komitesi Başkanı Yevgeniy Giller’e ve Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov’a gönderdiği mektupta, Ukrayna İçişleri Bakanlığı Berkut çevik kuvvet timleri, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı, Ukrayna Bakanlar Kurulu, Ukrayna Parlamentosu ve diğer yüksek yönetim organlarının sosyal güvencelerini azaltarak sürgün edilen vatandaşların programına ayrılan finansmanın artırılmasını teklif etti.

Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun resmi sitesinde yer alan bilgiye göre milliyeti dolayısıyla sürgün edilen Kırım Tatarları ve diğer halklara mensup vatandaşların iskanı ve dönüşü için ayrılan ödeneğin yeterli olmaması dolayısıyla bu başvuru yapıldı.


Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, müracaatında, son yıllarda Ukrayna devlet bütçesinin sürgün edilen vatandaşların iskanı ve dönüşüne yönelik faaliyetlere yaklaşık 150 milyon grivna (18,75 milyon dolar) eksik ödenek ayrıldığını ve 2014 yılı bütçesinde öngörülen tutarın Devlet Programında öngörülen tutarın sadece yüzde 2,47’sini oluşturduğunu kaydetti.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 2014 yılı bütçesinin ilgili maddelerde öngörülen ödeneğin 208 milyon grivnaya (26 milyon dolar) çıkarılmasını teklif etti.

Kırımoğlu, yeterli finansman ayrılmaması halinde doğabilecek sosyal ve ekonomik sonuçlara dikkat çekerek yetkilileri uyardı.

19 Aralık 2013 tarihinde Ukrayna Hükümeti Ukrayna Parlamentosu’na “2014 yılı Ukrayna Devlet Bütçesi” yasa tasarısını sunmuştu. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un bildirdiğine göre 2014 yılı Ukrayna devlet bütçesi tasarısında sürgünden geri dönenlerin iskanı için 5 milyon grivna (625 bin dolar) öngörüldü.

Evelina İlyasova

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.