SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu, Kırım’da yer adlarının iadesi için parlamento komisyonu kurulmasını istedi

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2010 12:32
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2010 12:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu, Kırım’da yer adlarının iadesi için parlamento komisyonu kurulmasını istedi
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa A.Kırımoğlu, Ukrayna Parlamentosu bünyesinde (Verhovna Rada) Kırım’ın köy ve şehirlerine tarihi adlarının iadesi konusunda özel çalışma grubunun kurulmasını öngören kanun taslağını sundu.
Ukrayna Verhovna Radasının resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre ilgili kanun taslağı, 17 Mart 2010 tarihinde 62 numarasıyla kaydedildi.
Taslakta, SSCB döneminde 1941- 44 yılları arasında Kırım Tatar halkı ve diğer halklar temsilcilerinin milliyetten dolayı Kırım’dan sürgün edilmesinden dolayı adları değiştirilen Kırım köy ve şehirlerine tarihi adlarının iadesi konusu yer alıyor.
Kırımoğlu, hazırladığı yasa tasarısını görüşülmek üzere Ukrayna Parlamentosu’nun devlet inşaatı ve yerel özyönetiminden, kültür ve maneviyattan, insan haklarından, milli azınlıklar ve milliyetler arası ilişkilerden sorumlu komitelerine sundu.
Kırım’ın tarihi toponimisinin iade edilmesini öngören yasa tasarısını daha önce Bizim Ukrayna Halk Özsavunması (NUNS) milletvekili Oles Doniy hazırlamıştı. Ukrayna Parlamentosu’nun devlet inşaatı ve yerel özyönetiminden sorumlu komite, bu tasarıyı tamamlanmak üzere geri gönderdi. Komite, taslakta Kırım’daki köy ve şehirlerinin ad değiştirilmesinin masraflarının, adı değiştirilmesi köy ve şehirlerinde yaşayan halkın ad değiştirilmesi konusundaki fikirlerinin belirtilmesini istemişti.
1944 yılında gerçekleştirilen Kırım Tatar halkının ve diğer halklar temsilcilerinin milliyetten dolayı sürgününden sonra 1944- 45 yılları arasında Kırım’ın köy ve şehirlerinin adları değiştirilmişti. Sürgünden önce Kırım’ın şehir ve köylerinin %90 Kırım Tatar adlarını taşıyordu. Bunun yanı sıra Kırım’da Rum, Alman ve diğer halkların dillerinde olan adları taşıyan köy ve şehirler vardı.
Yusuf Üseyin - Osman Bayramaliyev
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.