SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu: Kırım dışındaki Kırım Tatarları zor durumda kalacak

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2014 08:42
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2014 08:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu: Kırım dışındaki Kırım Tatarları zor durumda kalacak

Kırım Tatarlarım milli lideri, Ukrayna Parlamentosu milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım'ın dışına çıkarak Ukrayna'nın diğer bölgelerine göç eden Kırım Tatarlarının 5 bin kişiye ulaştığını söyledi.

Ukrinform'un haberine göre Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu verdiği demeçte “Çok sayıda Kırım Tatarının akışı söz konusu değil. İnsanlar genelde çocuklarını, (yaşlı) anne ve babalarını gönderiyor” dedi.

Ukrayna Cumhuriyeti’nin Ukrayna’nın anakarasına göç eden Kırım Tatarlarına yeterince yardım gösteremediğini kaydeden Kırımoğlu, “İlk zamanlar onları kabul ettiler ancak insanların gıdası ve paraları bitiyor, bundan dolayı onlar zor durumda kalacak” dedi.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, şimdi bu sorunun çözümü için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin girişmlerde bulunduğunu ama bu kurumun da bazı zorluklarla karşılaştığını bildirdi.

Kırımoğlu, “Onlar da bazı onayları alamıyor. Ukrayna yönetiminin uluslararası kuruluşlara yönelik çağrı alamıyor, çağrısız ise faaliyette bulunmaları zor” diye kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.