SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu: ''Mogilyov’u yüksek görevlere atamak yerine hapse atmak gerekir''- TEKRAR

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2010 06:08
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2010 06:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu: ''Mogilyov’u yüksek görevlere atamak yerine hapse atmak gerekir''- TEKRAR
Kırım Tatar Milli Meclis Başkan ve Ukrayna milletvekili Mustafa A.Kırımoğlu, Kırım Tatar halkına karşı sergilediği olumsuz tutumla bilinen eski Kırım Emniyet Müdürü Anatoliy Mogilyov’u Ukrayna İçişleri Bakanı görevine atamak yerine hapse atmak gerektiğini kaydetti.
Kırımoğlu, QHA’ya yaptığı açıklamada, 10 Martta Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov ve Ukrayna Cumhurbaşkanı İdaresi Başkanı Sergey Lyovoçkin’in da katıldığı Bizim Ukrayna Halk Özsavunması (NUNS) grup toplantısında kendisinin Mogilyov’un İçişleri Bakanı görevine atanması konusunu gündeme getirdiğini söyledi.
Kırımıoğlu, “Azarov, toplantıda yeni kurulacak hükümette profesyonellerden oluşan ekibin çalışacağını, bu ekibin ülkede düzen sağlayacağını söyledi. Ben, buna cevap olarak Azarov’un bahsettiği profesyoneller arasında 7 Kasım 2007’de Ay Petri’de kanlı olaylara karışan, daha sonra ise Kırım’ın en şovenist gazetesi olan “Krımskaya Pravda” gazetesinde Kırım Tatar halkıyla ilgili kötü ifadeler içeren provokatif yazı yazan Anatoliy Mogilyov’un bulunduğunu söyledim” dedi.
Kırımoğlu, bu tür bir yazı hakkında Ukrayna’da ve Nürnberg mahkemesinde cezai soruşturmanın açılması gerektiğini kaydetti. Kırımoğlu, “Bu insanların yüksek görevlere atanması değil, hapse atılması gerekir” dedi.
Kırımoğlu’nun verdiği bilgiye göre Azarov, kendisini dinledikten sonra Mogilyov’u profesyonel bir kişi olarak bildiğini, ancak böyle bir itirazın geldiğinden dolayı bu itirazı hesaba alacağını söyledi.
Mustafa A.Kırımoğlu, Azarov’un bu tepkisini yorumlarken, “Bugün bu bir sürpriz oldu. Ben Cumhurbaşkanı seçimlerinin 2.turundan önce Azarov’la bu konuyu görüştüm. Yanukoviç’e (Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç) de bunu söyledim. Ben Azarov’a Mogilyov’un “Krımskaya Pravda”da yayınlanan yazısını gösterdim ve bu yazıdan dolay Mogilyov hakkında cezai soruşturmanın açılması gerektiğini belirttim. Azarov, yazıyı okuduktan sınra şunları söyledi: Aptal, bu tür konulara neden karışıyor? Kendi işiyle uğraşsın. Neyse, biz bunu görüşeceğiz." şeklinde konuştu.
Mustafa A.Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) Mogilyov hakkında cezai suroşturma açılması talebiyle mahkemelere ve uluslararası kamuoyuna başvuracağını söyledi. Kırımoğlu, “Biz, Mogilyov hakkında cezai soruşturmanın açılması talebiyle yüksek mahkemelere başvuracağız. Günümüz Ukrayna’daki siyasi ortamda mahkemelerin ne olduğunu bildiğimiz için biz bu konuda dünya kamuoyunun desteğini isteyeceğiz. Çünkü Mogilyov gibilerin en önemli görevlere atanması zaten hassas olan Kırım’ın istikrarına yapılan darbe oldu” dedi.
Anatoliy Mogilyov, Ukrayna Parlamentosunun 11 Martta aldığı kararla Ukrayna İçişleri Bakanı görevine atandı.
Ayder Acımambetov- Osman Bayramaliyev
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.