SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu: ''Rus istihbaratı KTMM’ye kendi adamını sokmaya çalışıyor''

Haber Giriş Tarihi: 21.11.2011 13:44
Haber Güncellenme Tarihi: 21.11.2011 13:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu: ''Rus istihbaratı KTMM’ye kendi adamını sokmaya çalışıyor''
AKMESCİT/SİMFEROPİL (QHA) – Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa A. Kırımoğlu, KTMM Başkanlığı görevini bıraktıktan sonra KTMM’nin geleceğine ilişkin yaptığı açıklamada, Rus istihbaratının Kırım Tatarları arasında KTMM’nin itibarını küçük düşürmek amacıyla başkanlığa kendi adamlarını getirmeye çalıştığını söyledi.

Kırımoğlu, Ukrainskiy Tijden (Ukrayna Haftası) gazetesine yaptığı açıklamada “Kırım’da Rus istihbaratı çok yoğun çalışıyor. Onlar, Kırım Tatarları ve bu halkın temsili organ olan KTMM’nin Kırım’ın Rusya’ya ‘iadesi’ konusunda engel oluşturduğunu göz önünde bulundurarak KTMM’nin itibarını küçük düşürme amacını güden faaliyet gösteriyorlar. Onlar, 2012 yılında Kırımoğlu’nu düşürüp yerine Rusya yanlısı Kırım Tatarını yerleştirmeye çalışıyorlar. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’da diplomatik koruma altında bulunan Rusya Silahlı Kuvvetleri Genel Araştırma İdaresi Başkanı Vladimir Lısenko’yu bu suçtan dolayı sınır dışı etmişti.” dedi.

2007 yılından bu yana KTMM Başkanlığı görevini bırakmak istediğini söyleyen Kırımoğlu, Rus istihbaratının kendisinin istifasını kendi başarısı olarak göstermeye çalıştığını, ancak bunun bir hırsızlık olduğunu söyledi. Kırımoğlu, “Kırımoğlu’nun 2012 yılına kadar gideceği zaten belli. Onlar galiba gidişimi kendi başarılarıymış gibi göstermek istiyorlar. Fakat onların Kırımoğlu’nun yerine onlara uygun adamın geleceği yönündeki umutları gerçekleşmeyecektir.” dedi.

Kırımoğlu, KTMM Başkanlığını bıraktıktan sonra siyaseti bırakmayacağını ve kendisinin ayrılmasından sonra KTMM’de bölünmeyi engellemek amacıyla yeni KTMM Başkanına yardım edeceğini söyledi.

Kirill Novikov - Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.