SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu, Türk, soydaş ve akraba toplulukları buluşmasına katıldı

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2010 11:06
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2010 11:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu, Türk, soydaş ve akraba toplulukları buluşmasına katıldı
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Bakanı Faruk Çelik’in davetiyle gerçekleşen “Türk-Soydaş ve Akraba Toplulukları Buluşması”na Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu başta olmak üzere birçok Kırım Tatar teşkilatının temsilcisi katıldı.
İstanbul Cevahir Kongre Merkezinde 27 Şubat Cumartesi günü yapılan toplantıya Türkiye başta olmak üzere Balkanlar, Avrupa, Orta Asya ve Kafkasya bölgesinden Türk dünyasıyla ilgili STK temsilcileri milletvekilleri ve bakan düzeyinde temsilciler olmak üzere yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Ukrayna’dan Mustafa A. Kırımoğlu’nun yanısıra, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye danışmanı İsmet Yüksel ve Kiev Kırım Tatarları Derneği Başkanı Aslan Ümerov katıldı. Türkiye’den KTMM Türkiye temsilcisi ve Emel Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinden Genel Başkan Yardımcısı Murtaza Esenkal ve veznedar Mustafa Şahin, İstanbul Şubesinden Başkan Celal İçten ve Başkan Yardımcısı Melih Cilsim, Tekirdağ Şubesinden Fatih Erge, Eskişehir Kırım Türkleri Kültür, Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Mesun Ör, Bursa Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Adnan Süyen, Kocaeli Kırım Tatarları Derneği Başkanı Vefa İbrahim Aracı ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit katıldı. Almanya’dan ise Batı Avrupa Kırım Türkleri Derneği Başkanı Rafet Karanlık ve KTMM Avrupa danışmanı Ahmet Özay toplantıya katıldı.
Toplantıda Kırım’ı temsil eden Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Mustafa A.Kırımoğlu, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Bakanı Faruk Çelik ve İstanbul Valisi Muammer Güler’le aynı masada yer aldı.
İlk konuşmacı Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür oldu. Sırasıyla Almanya’dan Mustafa Yener, Rumeli Türkleri Federasyonu Genel Başkanı Turan Gençoğlu, Türk Amerikan Birliği Başkanı Kaya Boztepe, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Azerbaycan Diaspora Bakanı Nazım İbrahimov, KKTC Dış İşleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kosova Alan Çevre ve Planlama Bakanı Mahir Yağcılar, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Sırbistan Devlet Bakanı Süleyman Okudan, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Faruk Çelik ve Recep Tayyip Erdoğan konuşmalarını yaptılar.
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu konuşmasında, “Kırım Tatar Türkleri 1944 yılında Özbekistan ve Sibirya taraflarına sürüldüler. Komünist rejim yıkıldıktan sonra bizimde öz vatanımıza dönüşümüz başladı. Tabi dönüş kolay olmadı. Sıfırdan bir hayat kurulmalıydı. Birçok problem ve insan hakları ihlalleri ile karşı karşıya geldik. Kırım’a döndüğümüzde Türk-İslam Kültürü yok edilmiş, hatta mezarlarımız bile yıkılmıştı. Biz yeniden bu büyük medeniyeti, kültürü yaymaya çalışıyoruz. Mayıs 2009’da I. Kırım Tatar Dünya Kongresini gerçekleştirdik. Sayın Devlet Bakanı Faruk Çelik’te kongrede aramızdaydı, katılımıyla bizlere güç verdi, destek verdi, moral verdi huzurlarınızda kendilerine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Sayın Süleyman Demirel’e de teşekkür ediyorum. Kırım’a yaptığı hizmetleri unutmamız mümkün değildir. Dış Türkler Başkanlığı mutlaka kurulmalıdır, çok fazla sorunumuz var, bu başkanlık sayesinde sorunlarımızın üstesinden geleceğimize inanıyorum ” dedi.
Cemiloğlu konuşmasına 1979 yılında ki bir anısıyla devam etti, “1979 yılında Yakutistan’a hapse gönderildim. O zaman hapishane 2 kısma ayrılmıştı, Yakutlar ve Ruslar şeklinde. Tabi Rusların sayısı Yakutlardan daha fazlaydı. Ben Yakutların yanına gittim ve bana sordular ‘Sen -Yakut değilsin neden Rusların koğuşuna değil de bizim koğuşumuza geldin?’ - diye. Ben de insan, akrabasının yanında olur dedim. Yakutlar şaşırdı. Sen Yakut değilsin nasıl akraba oluyoruz? Bende onlara siz Yakut Türküsünüz, Türkiye sizi akraba, kardeş sayıyor dedim. Ben de Kırım Tatarıyım ama Türk milletine mensubum Türk olduğumuz için hepimiz akrabayız dedim. Daha sonra Yakut Türkleriyle sıkı dostluklar kurduk” diyerek sözlerine son verdi.
Toplantı sonunda katılımcıların çoğu Mustafa A.Kırımoğlu ile fotoğraf çektirmek istedi. Kırımoğlu ile fotoğraf isteyenlerin sayısı o kadar çoktu ki, etrafında kalabalıklar oluştu.
Fatih Erge
İstanbul
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.