SON DAKİKA
Hava Durumu

"Kongre’nin bir gün Kırım’da yapılacağına inanıyorum"

Litvanya Parlamentosu Başkanı Loreta Grauziniene, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da aleni insan hakları ihlallerini ve Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini sınırlandırmaya yönelik eylemleri kınadı.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2016 15:39
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2016 15:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Kongre’nin bir gün Kırım’da yapılacağına inanıyorum"

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bugün, 12 Nisan tarihinde devam eden Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu toplantısında kapsamında, Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu, Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri, Litvanya Parlamentosu Başkanı Loreta Grauziniene ile bir araya geldi.
 
Kırım Haber Ajansı (QHA) Baş Editörü, Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Gayana Yüksel’in bildirdiğine göre, görüşme sırasında Litvanya Parlamentosu Başkanı Loreta Grauziniene, “Litvanya Parlamentosu bugün Kırım Tatarlarının hakları ile ilgili kararı kabul etti, bundan dolayı sizinle görüşerek tüm Litvanya Parlamentosu adına konuşabilirim. ABD, Kırım’ın işgalini kabul etmediğini ve Kırım yarımadasının militarizasyon (askerileştirme) politikası konusunda endişe duyduğunu bir kez daha bildirdi. Litvanya Parlamentosu, Kırım’da insan haklarının hem aleni hem de sistematik ihlallerini ve Kırım Tatar halkının temsil organı Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini sınırlandırmaya yönelik tüm eylemleri kınıyor” dedi.
 
Kırım Tatarlarının hakları ile ilgili karar metninin hayli geniş olduğunu ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu katılımcılarının metni okuyabileceğini ifade eden Loreta Grauziniene, “Litvanya her zaman sadık dostunuz ve müttefiğiniz olacak. Dostlarımız Kırım Tatarlarını bu sıkıntılar ile karşı karşıya bırakılmamasının önemli olduğunu ve sonunda Kırım’ı ve gençliğimde birçok kez gittiğim güzel Bahçesaray’ı yenide ziyaret edebileceğimizi düşünüyoruz. Ayrıca Kırım’da düzenlenecek Dünya Kırım Tatar Kongresi’ne de katılabiliriz. Buna inanıyorum” diye kaydetti.
 
Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin Akmescit’te 9 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirilen ilk toplantısına 13 ülkeden 420 delege katılmıştı. Toplantıda Refat Çubarov Dünya Kırım Tatar Kongresi başkanlığına seçilmişti.
 
Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin Türkiye’nin başkenti Ankara’da 1-2 Ağustos 2015 tarihinde düzenlenen 2. toplantısına 12 ülkeden 180 Kırım Tatar sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, hükümet çevrelerinin yetkili temsilcileri, medya temsilcileri katıldı. Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanlığına yine Refat Çubarov’un seçildiği toplantıda, Kırım Tatar özyönetim organlarına uluslararası alanda yardım göstermesi amacıyla “Dünya Kırım Tatar Kongresi” teşkilatının kurulmasına karar verildi. Bunun dışında toplantıda, Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu’nun 21 temsilcisi ve Denetim Kurulu seçildi.
 
Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu bugüne kadar Romanya’da ve Kiev ile Herson bölgesinin Çongar kasabasında olmak üzere üç toplantı gerçekleştirdi. Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu’nun Vilnius’ta 11 Nisan’da başlayan 4. toplantısı 13 Nisan’a kadar devam edecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.