SON DAKİKA
Hava Durumu

Kovitidi: 'Kırımoğlu, 5 yıl içinde fikrini değiştirir umarım'

Haber Giriş Tarihi: 24.04.2014 10:43
Haber Güncellenme Tarihi: 24.04.2014 10:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kovitidi: 'Kırımoğlu, 5 yıl içinde fikrini değiştirir umarım'

Rusya Federasyonu Federal Meclisi Federasyon Konseyi üyesi Olga Kovitidi, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Parlamentosu milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun 5 yıl için Kırım Cumhuriyeti’ne girişi yasakladığına ilişkin bilgiyi doğruladı.

Olga Kovitidi, “Bu durumda girişin yasaklanması mecburi olarak alınması gereken bir önlem, maalesef Kırımoğlu’nun açıklamaları Kırım’da durumun istikrara kavuşmasını engelliyor” dedi.

Kırım Tatar halkının başka liderleri desteklediğini söyleyen Olga Kovitidi, “Maalesef, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu halkı olmayan siyasi lider haline geldi ve mevcut durum bunu kanıtlıyor. Hükümette olan temsilcilerden Kırım Tatarı olan Başbakan Yardımcısını ve Kırım Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komitesinin başındaki yöneticilerden bunu görüyoruz… “ dedi.

“Kırım Tatar liderin fikrini değiştireceğini” ümit ettiğini belirten Kovitidi, “Mustafa Ağa'nın fikrini değiştireceğine ve halkına döneceğini düşünüyorum, çünkü Ukrayna Ceza Kanunu’nda bile etnik düşmanlık körüklemeye ceza öngörülüyor. Bazı siyasi liderlerin bugünkü eylemleri cezalandırılmayı öngören faaliyetler niteliğinde” diye kaydetti.

Olga Kovitidi, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun 5 yıl için Kırım Cumhuriyeti’ne girişinin yasakladığını doğruladı.

Olga Kovitidi, “Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 5 yıl Kırım’a giriş yapamayacak. Süre belli. Neden? Çünkü Mustafa Ağa’nın etkisi ve gücünü istikrarı bozmaya değil, karşılıklı anlayışa, barış, istikrarın sağlamlaştırılmasına yöneltmesi gerektiği bilincine varması için yeterli bir süre olduğunu düşünüyorum. Ümit ediyoruz ki bunun bilincine varacak, aksi takdirde 5 yıl geçince de buraya gelemeyeceğini düşünüyorum” diye kaydetti.

Olga Kovitidi, Kırımoğlu’na tebliğ belgesinin kim tarafından verildiğini söylemedi, belgenin geçersiz olduğunu da doğrulamadı. Kovitidi, “Buna pek cevap veremeyeceğim. Bu bilgiye dün ulaştım, daha sonra size bildireceğim. Her şey mevzuata uygun” dedi.

Olga Kovitidi, mevcut görüşleriyle “Kırımoğlu’nun Kırım’a gerekmediğini” kaydetti. Kovitidi, “Kırım’a ilişkin, etnik gruplar arasına nifak sokan, Kırım'da halkların çatışmasona yol açan açıklamalarda bulunan Kırımoğlu Kırım’a gerekmiyor. Bugün gördüğümüz Kırım Tatar halkının diğer gerçek liderleri gibi gerçekten halkını düşünen 'başka' Kırımoğlu ortaya çıkabilir” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.