SON DAKİKA
Hava Durumu

KTMM’den gazetecilere objektif olma çağrısı

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2013 17:30
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2013 15:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KTMM’den gazetecilere objektif olma çağrısı

Kırım Tatar Milli Meclisi, Kırım Tatar basın mensuplarına toplumsal olayları aydınlatırken olabildiğince objektif kalma, siyasi durumlar ve diğer çıkarlardan bağımsız olarak mesleki ahlaka uyma çağrısı yaptı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Basın Servisi aracılığıyla yapılan açıklamada, son zamanda Kırım halkını iktidar yanlısı Antimeydan eylemlerini desteklemek için bağış kampanyalarına katılma çağrısını içeren ilanlara bazı Kırım Tatar gazetelerinde yer verildiğini, televizyondaki Kırım Tatar programlarıyla birlikte bazı videoların gösterildiği belirtildi.

Kırım Tatar Milli Meclisinin açıklamasında, basının Antimeydan’a ilişkin konumunun her zaman okurlar için açık olmadığı kaydedildi.

Kırım Tatar Milli Meclisi’nin mesajında, “Yurttaşlarımız açıklama yapılması talebiyle Kırım Tatar Milli Meclisi’ne başvuruyor. Bazı insanlar, Kırım Tatar basınında yayınlanan ve gösterilen bilgilerin Kırım Tatar Milli Meclisi’nin konumunu yansıttığına inandığı için Antimeydan’ı destekleme propagandasından dolayı şaşkınlık duyuyor. Başkaları ise Kırım Tatar halkının en yüksek temsil organı olarak Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Meclisini kabul ettiğini ve bu nedenle Kırım Tatar Milli Kurultayı belgelerinde belirlenen temel değerlere karşı çıkan Antimeydan eylemlerinin Kırım Tatar basını tarafından propagandasının yapılmasından dolayı öfkeli” denilmektedir.

Kırım Tatar Milli Meclisi, yayınladığı bildiride Kırım Tatar medyasına bakışını da açıkladı:
“Kırım Tatar Milli Meclisi, Kırım Tatar basının yayın politikasına karışmamaktadır. Bu yayınların haber seçimine etki edecek kurucuları veya sahipleri vardır. Örneğin, Kırım Tatarca olarak basılan Yeni Dünya gazetesi, Kırım Özerk Cumhuriyeti Bilgi Komitesinin yetki alanında bulunuyor. Kırım Bakanlar Kurulu’nun 23 Nisan 2013 tarihili 340 No’lu kararına göre Kırım bütçesinden ‘vatandaşlara Kırım Özerk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu faaliyetlerine ilişkin bilgi veren Yeni Dünya gazetesinin masraflarını karşılamak için’ ödenek ayrılması öngörülmüştür.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.