SON DAKİKA
Hava Durumu

Kunitsın: ''Sivastopol’ün Kırım Özerk Cumhuriyetine dahil etme konusu hala kapatılmadı''

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2010 15:07
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2010 15:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kunitsın: ''Sivastopol’ün Kırım Özerk Cumhuriyetine dahil etme konusu hala kapatılmadı''
Sivastopol Valisi Sergey Kunitsın, Kiev’de Sivastopol şehrinin özel bölge statüsünün kaldırılması ve şehri Kırım Özerk Cumhuriyetine dahil etme planlarının görüşülmeye devam ettiğini ileri sürdü.
Sivastopol televizyonunda canlı yayına katılan ve söz konusu fikir sahiplerinin sadece “Turuncu” cephesine mensup olmadığını dile getiren Kunitsın, “Sivastopol’ün Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne dahil olması fikrini destekleyenler sadece muhalefette değiller. Eğer Sivastopol’ün özel statüsü kaldırılırsa hem itibarda, hem bütçede, hem de parada kaybedecektir. Zamanında konuyu Yuşçenko ile tartışmış, bunun hata olduğunu ve Sivastopol halkının bunu desteklemeyeceğini söylemiştim. Kırım’ın kendi sorunları Sivastopol’ün ise kendi sorunları var. Kırım istikrarsız. Burada ise (Sivastopol) insanlar özel statüde yaşamaya alıştılar. Statüsü Karadeniz Filosunun burada bulunmasından kaynaklanıyor” diye konuştu.
2009 Temmuz ayında Viktor Yuşçenko, Sivastopol’ün Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne dahil edilmesi fikrini dile getirmiş, Bölgeler Partisi’ni temsil eden Kırım yönetimi de fikri desteklemişti. Sergey Kunitsın ise, bunun ancak Sivastopol’ün Kırım’ın yeni başkenti olması halinde mümkün olabileceğini söylemişti.

Elmas Kaplan
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.