SON DAKİKA
Hava Durumu

Kurultay 15 Nisan’a kadar toplanarak referandum kararı alacak

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2014 09:11
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2014 09:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kurultay 15 Nisan’a kadar toplanarak referandum kararı alacak

15 Nisan 2014 tarihine kadar 6. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 3. Oturumunun yapılması planlanıyor. Kırım Tatar Milli Meclisi, bir etnik grubun bünyesinde referandum düzenlenmesiyle ilgili tüm bilgilerin toplanması için özel grup oluşturdu.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, 15 Nisan 2014 tarihine kadar yapılması planlanan Kırım Tatar Milli Kurultayı oturumunda, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin atacağı adımlara ilişkin konular ele alınacak.

Refat Çubarov, “Oturumda milli referandum yapılması ve oylamada sorulacak sorular konusunda kesin karar alınması ihtimalini göz ardı etmiyorum” diyerek ve o tarihe kadar uluslararası uygulamada ve referandumun ı güvenliği konusunda uluslararası desteğin olması gerektiğini ekledi.

Kırım Tatar Milli Meclisi, bir etnik grubun bünyesinde referandum düzenlenebilmesiyle ilgili tüm ayrıntıları incelemesi için özel grup oluşturduğunu kaydeden Refat Çubarov, “Şimdi uluslararası emsalleri bulmaya ve bizde bu konuda yardımcı olabilecek uluslararası kuruluşlara dayanmaya çalışıyoruz. İlk önce, bunlar, AGİT ya da BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Müdürlüğü gibi çatışma çıkmasını önlemeye görevli kuruluşlardır” dedi.

Refat Çubarov, Kurultay oturumuna Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun da katılması için elinden geleni yapacağını kaydetti.

Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri arasında bölünme olduğuna ilişkin söylentileri yalanlayan Refat Çubarov, “Kırım Tatar Milli Meclisi kararlarını her zaman tartışarak ve dikta olmadan kabul eder, ancak bu KTMM’de bölünme söz konusu olduğu anlamına gelmez” dedi.

Refat Çubarov, KTMM’de bir üyenin Kurultay oturumundan önce KTMM üyeliğinden ayrılma kararı aldığını açıkladı. Refat Çubarov, “Kırım Tatar Milli Meclisi ve Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın Tüzüğü benzer adımları öngörmemesine rağmen böyle bir karar alındı. Benzer eylemlere ilişkin kararı Kırım Tatar Milli Kurultayı belirleyecek” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.