SON DAKİKA
Hava Durumu

Macar Cumhurbaşkanı Pal Schmitt Aşkabat'ta

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2011 17:53
Haber Güncellenme Tarihi: 09.11.2011 17:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Macar Cumhurbaşkanı Pal Schmitt Aşkabat'ta
AŞKABAT (A.A) - Resmi ziyaret çerçevesinde Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a gelen Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitt, mevkidaşı Gurbangulı Berdimuhamedov ile biraraya geldi.
     Oğuzhan Köşkü'nde resmi törenle karşılanan Macar Cumhurbaşkanı Schmitt, mevkidaşı Berdimuhamedov ile 1 saat başbaşa görüştükten sonra, heyetlerarası toplantıya geçildi.
     Türkmen lider Berdimuhamedov, Macaristan ile ekonomik ve ticari ilişkilerin yeterli olmadığını ancak geliştirilmesi için her iki ülkenin de potansiyelinin bulunduğunu, enerji, ulaşım, sanayi ve demir çelik alanında işbirliğini geliştirmek istediklerini, görüşmede enerji konusunu detaylı olarak ele aldıklarını açıkladı.
     İran, Rusya ve Çin'e doğalgaz sattıklarını dile getiren Gurbangulı Berdimuhamedov, doğalgaz boru hatlarını çeşitlendirmek istediklerini, Macaristan'ın da aralarında bulunduğu AB ülkelerine enerji ulaştırmayı öncelikli hedefleri arasında gördüklerini belirten Berdimuhamedov, devasa doğalgaz kaynaklarını AB'ye ihraç etmek istediklerini söyledi.
     Kültürel, eğitim, turizm gibi alanlardaki işbirliğini de geliştirmek istediklerini dile getiren Berdimuhamedov, Türkmen-Macar Ekonomik İşbirliği Komisyonu kurulmasını önerdi.
     Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitt ise, ülkeyi ilk ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türkmenistan'ın tarafsız bir olarak bölgede barış ve istikrara önemli katkılarda bulunduğunu kaydetti.
     Macar barış gücünün Afganistan'a geçişinde sağlanan kolaylık dolayısıyla da Türkmen Hükümetine teşekkür eden Berdimuhamedov, Aşkabat'ta 30 kadar şirket temsilcisiyle geldiğini, bu şirketlerin işbirliği için kendi ortaklarını bulacağını ifade etti.
     Aşkabat'a büyükelçilik açacaklarını da açıklayan Pal Schmitt, yeni büyüklelçinin kısa zamanda güven mektubunu sunacağını söyledi.
     Avrupa ülkeleri olarak enerji alanında güvenilir ortaklar aradıklarını, Türkmen gazını sınırdan almaya hazır olduklarını açıklayan Pal Schmitt, Türkmen doğalgazının Avrupa'ya ulaştırılması için güzergah arayışında olduklarını ve bu konuda Avrupa'nın güneyindeki 13-14 ülkenin işbirliğine hazır olduğunu söyledi.
     Türkmenistan'daki enerji kaynaklarını dünya pazarlarına iletmek için ortak çalışmaya hazır olduklarını ifade eden Pal Schmitt, eğitim alanında da işbirliğini geliştirmek itediklerini söyledi.
     Daha sonra ticaret ve sanayi odaları ile iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında işbirliği anlaşması, Cumhurbaşkanları arasında ise ortak bildiri imzalandı.
     Liderler daha sonra basın toplantısı düzenledi. Konuk Cumhurbaşkanı, yarın düzenlenecek iki ülke iş forumunun ardından ülkesine dönecek.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.