SON DAKİKA
Hava Durumu

Malazgirt Zaferi kutlaması İngilizleri kızdırdı

İngiltere'de yayımlanan Economist dergisi "Türkiye’nin Cumhurbaşkanı bin yıllık savaşı geri çağırdı” başlığında bir makale yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 08.09.2017 12:55
Haber Güncellenme Tarihi: 08.09.2017 13:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Malazgirt Zaferi kutlaması İngilizleri kızdırdı

"Türkiye'nin Cumhurbaşkanı bin yıllık bir savaşı çağırdı" başlıklı makalede Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Anadolu'nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı” kapsamında 26 Ağustos'ta yaptığı konuşmaya değinilip, Erdoğan’ı savaş çağırmakla suçladılar.

Makalede, 1071 yılında Alparslan öncülüğündeki Selçuklu kuvvetlerinin kazandığı Malazgirt Savaşı'nın “Hristiyan topraklarda Müslüman hakimiyeti” olarak bilindiği ve Bizans İmparatorluğu'na karşı alınan bu zaferin İstanbul'un fethine kadar uzandığı aktarılıyor.

 

“ORTAÇAĞ KAMPANYASI”

Erdoğan'ın konuşmasıyla ilgili olarak ise "Erdoğan'ın 946 yıllık bir savaşı anması Türk milliyetçilerinin desteğini kazanmak için. Geçen Temmuz ayında bir darbe girişimi atlatan ve Nisan'da çok az bir farkla referandumu kazanan Erdoğan yeni destekçiler bulmak isteğinde. Malazgirt'te ise başarısız darbeyi ortaçağ kampanyasına bağladı" yorumu yapılıyor.

Erdoğan'ın sarf ettiği, "15 Temmuz'da bir darbe girişimi gibi görülen ama aslında bizi esir etmeye yönelik bir hamle ile karşılaştık. (...) Sultan Alparslan kimlerle mücadele etmişse biz de 15 Temmuz'da onlarla mücadele ettik" sözlerinin "darbe girişimine Batı müdahalesi" atıfı olduğu öne sürülüyor.

Kaynak: BBC

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.