SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkel’den G7 Zirvesi sonrası çarpıcı açıklamalar

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başka ülkelere güvenilebilecek zamanların geride kaldığını belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2017 08:49
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2017 09:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Merkel’den G7 Zirvesi sonrası çarpıcı açıklamalar

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başka ülkelere güvenme zamanının geçtiğini, Avrupalıların kendi kaderini ellerine almak zorunda olduğunu ifade etti.

Seçim kampanyası çerçevesinde Münih’te konuşma yapan Merkel, G7 Zirvesi'nde yaşadığı hayal kırıklığını ifade ederek, "Başkalarına tümüyle güvenebileceğimiz zamanlar bir parça geride kaldı. Son günlerde bunu deneyimledim” dedi. Başbakan Merkel "Biz Avrupalılar kendi kaderimizi gerçekten elimize almalıyız” diye konuştu.

Merkel'in hem Donald Trump liderliğindeki Amerikan hükümetine hem de Avrupa Birliği'nden çıkmaya hazırlanan İngiltere'ye istinaden bu açıklamayı yaptığı belirtiliyor. Hem ABD hem İngiltere ile dostluğun sürmesi gerektiğini vurgulayan Merkel "Ama bilmek zorundayız ki kendi kaderimiz için kendimiz mücadele etmek zorundayız” ifadelerinde bulundu. Merkel Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron liderliğindeki yeni yönetimle iyi ilişkilere verdiği önemi vurguladı.

Dünyanın önde gelen yedi sanayi ülkesinin (ABD, Kanada, Japonya, Almanya, Fransa, İtalya ve Birleşik Krallık) devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren G7 Zirvesi İtalya'nın Sicilya adasındaki Taormina kentinde 27 Mayıs günü sona ermişti. Zirvede altı ülke iklim konusunda ABD ile ortak bir çizgiye varamadı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkesinin iklim sözleşmesinden çıkıp çıkmayacağı konusunda bir karar vermesi bekleniyor. Trump Twitter hesabından Paris İklim Sözleşmesi ile ilgili kararını gelecek hafta vereceğini açıklarken, internet dergisi Axios'ta çıkan haberde ise Trump’ın sözleşmeden çıkma kararını çoktan verdiği ileri sürüldü.

G7 Zirvesi sonrası Merkel "ABD'nin Paris sözleşmesinde kalıp kalmayacağına dair şimdiye kadar herhangi bir işaret yok” demiş Macron ise iyimser bir tablo çizerek Trump'ın sözleşmeye bağlılığı sürdüreceğine dair "ümitli olduğunu" söylemişti.

Zirveye katılan 6 ülke, Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Konseyi ise sözleşmeye bağlılıklarını bir kez daha taahhüt etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.