SON DAKİKA
Hava Durumu

MHP'den Türkeş teklifi kabul etti

Haber Giriş Tarihi: 27.08.2015 14:03
Haber Güncellenme Tarihi: 27.08.2015 14:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
MHP'den Türkeş teklifi kabul etti
Türkiye'de MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun geçici Bakanlar Kurulu üyeliği için yaptığı teklifi kabul etti.
 
Davutoğlu'nun mektupla geçici hükümette bakanlık teklifinde bulunduğu MHP'li milletvekillerinden Türkeş, Başbakanlığa yazılı olarak yanıtını iletti.
 
Telefonda görüştüler
 
Bunun üzerine, Başbakan Davutoğlu ile Türkeş'in telefonda görüştüğü belirtildi.
 
Başbakan Davutoğlu, telefon görüşmesinde, teklifi kabul ettiği ve anayasal bir talep olan bu yazıya olumlu cevap verdiği için Türkeş'e teşekkür etti. Gösterdiği devlet adamlığı sebebiyle de Türkeş'e teşekkür eden Davutoğlu'nun, Türkeş ile nasıl bir görevlendirme yapılacağına ilişkin de yakın zamanda görüşmesinin beklendiği ifade edildi.
 
Disiplin kuruluna sevk edildi
 
Davutoğlu'nun geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere teklif götürdüğü 11 isimden şu ana kadar sadece MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş bu görevi kabul ettiğini açıklarken, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Türkeş'in, tedbirli olarak kesin çıkarma cezasıyla parti disiplin kuruluna sevk edildiğini bildirdi. 
 
MHP Liderinden açıklama
 
MHP Lideri Devlet Bahçeli ise sosyal paylaşım sitesi twiter üzerinden yaptığı açıklamada, "Tarih turnusol kağıdı gibidir; ihanetle sadakati tasnif etmekle kalmaz, geleceğin hafızasına nakleder. Bundan ders alınıyorsa mesele yoktur" dedi. Bahçeli, tarihin sürprizlerle dolu olduğunu ve kimisinin önünü açtığını, kimisine de acı yüzünü göstererek kapattığını belirtti.
 
Vatanın kendileri için hem tarih, hem talih olduğunu belirten Bahçeli, "Vatan ancak hak eden, ancak layık olan gönüllerde namus timsali olur, dahası asıl zirvesine ulaşır. Vatan davadır, dava ise inançtır, iddiadır, irfandır, iffettir. Bunlardan nasibini alamayanlar için vatan kuru bir toprak parçasıdır. Vatan vefadır, vefa ise adamlıktır, Allah korkusudur, utanma duygusudur. Değerlerini menfaate tahvil etmişler için vatan boş bir hayaldir. Unutmayınız; Hakkari vatandır, Şırnak vatandır, Diyarbakır vatandır; Cizre, Silopi, Yüksekova, Şemdinli vatana kanla zimmetli emanetlerdir" değerlendirmesinde bulundu.
 
Bahçeli, şunları aktardı: 
 
"Uyarıyorum; göçeceğimiz yer yok, gideceğimiz yer yok, vazgeçeceğimiz, hadi bunu da gözden çıkaralım diyeceğimiz bir toprağımız da yok. Biz bu mukaddes ve aziz vatanda kiracı değiliz. Burası bizimdir, burası büyük milletimizin ebedi Türk vatanıdır. Herkes bunu bilsin. Vatan sabırdır; mirasyediler idrak edemez. Vatan yürek atışıdır; korkakların eline bırakılamaz. Vatan Türkiye’dir, Turan’dır asla bölünemez."
 
 
Daha önce seçim hükümetine bakan vereceğini açıklayan HDP'de ise karar yetkili kurullarda değerlendiriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere görevlendirilen Ahmet Davutoğlu, CHP'den 5, MHP ve HDP'den de 3'er milletvekiline mektup göndermişti. HDP'den 3 ismin ise kararı henüz açıklanmadı
 
Asya Atila
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.