SON DAKİKA
Hava Durumu

Milli marş için mektup ve imza kampanyası başladı

Haber Giriş Tarihi: 01.06.2012 15:31
Haber Güncellenme Tarihi: 01.06.2012 15:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Milli marş için mektup ve imza kampanyası başladı
Noman Çelebicihan Bilgi Yarışması Teşkilatı, diğer teşkilatlara Kırım Tatar Yazarlar Birliğinin yaptığı ve ATR Televizyonunun kayda aldığı Kırım Tatar halkının marşı olan Noman Çelebicihan’ın “Ant Etkenmen” eserinin değiştirilmiş şekline karşı çıkılması talebiyle imza kampanyasını başlatma çağrısında bulundu.

Ukrayna’da resmi kaydı bulunan Noman Çelebicihan Bilgi Yarışması Teşkilatı’nın kurucularından Ruden Battal, QHA’ya yaptığı açıklamada, teşkilatın toplanacak imzaların Kırım Tatar Milli Meclisi’ne ve ATR Televizyonuna gönderilmesi teklifinde bulunduğunu kaydetti.

Ruden Battal, marş metnindeki değişikliklerin bu konuda tek yetkili organ olan Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın kararı olmadan yapıldığını ve şimdi ise kabul ettirilmeye çalışıldığını vurguladı. Battal, bu durumun kabul edilmez olduğunu belirtirken teşkilatların buna karşı çıkması gerektiğini dile getirdi. Ruden Battal, “Marş, hiç kimseye bilgi verilmeden değiştirildi ve şimdi olmuş bir olay olarak halka sunuldu. Anladığım kadarıyla marşın metnine yapılan değişiklikler bundan sonra onay için Kırım Tatar Milli Kurultayına sunulacak. Eğer teşkilatlar buna sessiz kalırsa, bu değişiklikler kabul edilecek.” diye konuştu.

“Marşta değişiklikler Çelebicihan’a saygısızlık olur”

Ruden Battal, Kırım Halk Cumhuriyeti’nin Başkanı Noman Çelebicihan’ın eserine yapılan değişikliğin Kırım Tatar halkının antlı şehidine saygısızlık olacağını dile getirdi. Battal, “Bu eser sıradan bir şiir değil, bu eser Noman Çelebicihan’ın hayatını yansıtıyor. Ayrıca bu eser, Çelebicihan’ın Kırım Müftüsü, Kırım Halk Cumhuriyeti başkanı olarak bize bıraktığı bir mirastır. Eğer halk toplu olarak değişiklik kabul ederse, bu değişikliğin kaliteli olması lazım. Bu değişiklikler ise başka şiirlerden alınıp Çelebicihan’ın eserine uygulanmış satırlar sayesinde oldu.” dedi.  

Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.