SON DAKİKA
Hava Durumu

Moldova, Cumhurbaşkanını 2. turda belirleyecek

Moldova'da cumhurbaşkanı adaylarının hiçbiri yüzde 50 barajını geçemediği için ikinci tur seçimler yapılacak.

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2016 09:59
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2016 10:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Moldova, Cumhurbaşkanını 2. turda belirleyecek

Moldova'da 30 Ekim tarihinde düzenlenen seçimler sırasında cumhurbaşkanı adaylarının hiçbiri yüzde 50 barajını geçemediği için Moldova halkı, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için ikinci tur seçimlere gidecek.
 
Moldova Merkez Seçim Komisyonu yaptığı açıklamada, ülke genelinde 1 milyon 433 bin kişi, yüzde 48,96 katılımla sandık başına gittiğini bildirdi.
 
Anadolu Ajansı’nın bildirdiğine göre, yüzde 98,75 açılan sandık oranına göre, kesin olmayan sonuçlar, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turda devam edeceğini gösterdi.
 
Rusya yanlısı politikalarıyla tanınan Sosyalist Parti lideri İgor Dodon yüzde 48,52 ile ilk sırada yer alırken, Batı yanlısı eski Moldova Eğitim Bakanı Maya Sandu, yüzde 38,14 oyla ikinciliği elde etti.
 
Moldova yasalarına göre, yüzde 50 barajını aşan aday olmaması halinde iki hafta sonra ikinci tur seçimlere gidilecek. İkinci turda sadece en çok oyu alan iki aday yarışacak.
 
Dodon basına yaptığı açıklamada, seçmenlere teşekkür ederek, “İkinci turda zaferi elde edeceğimi umuyorum.” dedi.
 
Genç seçmenin sandığa ilgi göstermediğini belirten Sandu ise kendi oy oranına ilişkin, “Bu, yeni ve onurlu hayata ilk adımımız.” değerlendirmesini yaptı.
 
Ülkede, halkın doğrudan katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimleri en son 1996 yılında yapılmıştı. 2000 yılından itibaren cumhurbaşkanlığı seçimlerinin parlamentoda yapılması kararlaştırılmıştı. Ancak mart ayında Anayasa Mahkemesinin, cumhurbaşkanını parlamentonun seçmesiyle ilgili yasayı iptal etmesi üzerine eski sisteme dönülmüştü.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.