SON DAKİKA
Hava Durumu

Moskal’den KTMM’ye Mogilyov konusunda tam detsek

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2010 11:30
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2010 11:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Moskal’den KTMM’ye Mogilyov konusunda tam detsek
Ukrayna Milletvekili, eski Kırım Emniyet Müdürü Gennadiy Moskal, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Ukrayna İçişleri Bakanı Anatoliy Mogilyov hakkında milliyetlerarası çatışma alevlendirmekten dolayı cezai soruşturma açılması talebiyle Ukrayna ve Avrupa mahkemelerine başvurma girişimini tümüyle destekleyeceğini açıkladı.
12 Mart’ta QHA muhabirine konuşan Moskal, “Kırım Tatar Milli Meclisi, Mustafa A. Kırımoğlu ve Refat Çubarov’un tutumlarını tümü ile destekliyorum. Mogilyov’un atanmasının Kırım Tatar halkına karşı meydan okuma olarak kabul ediyor ve olaya anında tepki verilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Aynı zamanda Mogilyov’un Kırım Tatarlarını 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi işgalci güçleri ile işbirliği yapmakla suçlamalarını asılsız bulan Moskal, “Nedense hiç kimse Valsov’un (Stalin karşıtı askerî kuvvetler olan Rusya Kurtuluş Ordusunun başkomutanı, eski Kızıl Ordu generali Andrey Vlasov) ordu mensubu sayısının Kırım Tatar halkının nüfusundan fazla olduğunu dile getirmiyor. Ben Ukrayna Cumhurbaşkanı Kırım Daimi Temsilciliği yaptığım zaman Nazilerle işbirliği yapan Kırım Tatarı sayısını öğrenmek amacı ile arşiv belgelerini inceledim. Nazi tarafına geçenlerin arasında hiçbir Kırım Tatar soyadını bulamadım. Hiç kimseyi suçlamak istemiyorum, fakat arşiv belgelerinde sadece Slavlara ait soy isimleri vardı” dedi.
Kırım Tatar karşıtı açıklamaları ve 18 Mayıs 1944 sürgününü destekleyici görüşleri ile bilinen eski Kırım Emniyet Müdürü Anatoliy Mogilyov, 11 Mart’ta Ukrayna İçişleri Bakanı görevine atanmış, bu olay ülkenin önde gelen siyasetçilerin sert tepkilere yol açmıştı.
Kırımoğlu, Ukrayna’da ve Nürnberg mahkemesinde Mogilyova’ karşı cezai soruşturmanın açılması gerektiğini dile getirirken eski İçişleri Bakanı Yuriy Lutsenko ise Mogilyov’u kriminal çetelerle bağlantılı olmakla suçlamıştı.
Kiev Emniyet Müdürü Vitaliy Yarema, 12 Mart’ta Bölgeler Partisinin yönetimi altında çalışmak istemediğini öne sürerek görevinden istifa ederken, birçok yüksek rütbeli polis memurunun aynı yola başvurması bekleniyor.
Ebu Bekir Kezlevli – Rıdvan Calilov


QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.