SON DAKİKA
Hava Durumu

Mustafa A.Kırımoğlu, İyad bin Emin Madani ile görüştü

Haber Giriş Tarihi: 11.04.2014 08:35
Haber Güncellenme Tarihi: 11.04.2014 07:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Mustafa A.Kırımoğlu, İyad bin Emin Madani ile görüştü

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 10 Nisan tarihinde Cidde’de İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri İyad bin Emin Madani ile görüştü.

Görüşme İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri İyad bin Emin Madani’nin girişimi üzerine yapıldı.

Görüşme sırasında taraflar Ukrayna ve Kırım’daki durumu ve uluslararası işbirliğinin önemli konularını ele aldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri İyad bin Emin Madani, Ukrayna’nın İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bünyesinde olması gerektiği düşüncesini paylaştı. İyad bin Emin Madani, İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye olan 22 ülkenin Ukrayna’yı ve toprak bütünlüğünü desteklediğini belirterek uluslararası toplum için yapıcı diyalog ve iyi komşuluk ilişkilerinin norm haline gelmesi gerektiğini kaydetti.

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, İyad bin Emin Madani’ye Kırım ve Ukrayna’da meydana gelen olaylar dolayısıyla Kırım’da Kırım Tatar Müslüman toplumunun güvenliği ve refahı konusunda İslam İşbirliği Teşkilatı’nın görüşünü açıklaması dolayısıyla teşekkür etti ve Ukrayna’ya gösterilen desteğin, Kırım Tatar halkının görüşü ve prensiplerine tamamen uyduğunu kaydetti.

Görüşme sırasında taraflar İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkelerin yardımıyla Kırım’da milli okulların inşa edilmesi, Kırım Tatar öğrencilerin İslam dünyasındaki üniversitelerde eğitim görmesi gibi eğitimin geliştirilme konularını ele aldı.

Görüşmede Kırımoğlu’na Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Aslan Ömer Kırımlı ve 6. Dönem Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Ümerov eşlik etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.