SON DAKİKA
Hava Durumu

Mustafa Degermenci doğum gününde unutulmadı

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da “26 Şubat davası” kapsamında yasadışı olarak yargılanan Mustafa Degermenci, ikinci doğum gününü tutukevinde geçirdi.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2016 10:09
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2016 10:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Mustafa Degermenci doğum gününde unutulmadı

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınan ve yasadışı olarak tutuklu bulunan Mustafa Degermenci, 22 Mayıs tarihinde 27. yaşını doldurdu. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Mustafa Degermenci için bir mesaj yayınladı.
 
Mesajına “Saygılı Mustafa kardeşim!” diye başlayan Refat Çubarov, “7 Mayıs 2015 tarihinde atıldığın Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin tutukevinde ikinci doğum gününü geçirmek zorundasın. Mustafa kardeşim, inşallah, hepimizin işgalcilerden kurtarılan Kırım’da toplandığımızda herkes, toprağı ve halkına sadık kalan kişinin, yani senin elini sıkmayı onur ve şeref olarak bilecek. Allah seni, anne babanı ve yakınlarını korusun!” diye kaydetti.
 
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'ndan Mustafa Degermenci’ye kutlama mesajı
 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maryana Betsa, Mustafa Degermenci için doğum günü mesajını yayınladı.
 
Maryana Betsa, 22 Mayıs tarihinde yayınladığı mesajda, “Mustafa Degermenci Kırım’daki hapiste doğum gününü geçiriyor. Kendisine sebat diliyoruz. Hak yerini bulur” diye kaydetti.
 
1989 doğumlu Mustafa Degermenci, Sudak bölgesi Suvuk Sala (Gruşevka) köyünde 7 Mayıs 2015 tarihinde 6-8 kişilik silahlı grup tarafından 26 Şubat davası kapsamında gözaltına alındı. Degermenci’nin ailesi işe gitmek üzereyken silahlı grup araçla yaklaşarak Mustafa’ya saldırdı ve ardından kelepçeleyerek araca bindirdi. Mustafa Degermenci, Rusya Ceza Kanunu’nun 212. Maddesine göre 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde “kamu düzenini bozan toplu eylemelere” katılmakla suçlanıyor.
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi’nde son olarak 30 Nisan tarihinde yapılan duruşma sırasında Mustafa Degermenci’nin tutukluluk süresi 31 Temmuz tarihine kadar uzatıldı.
 
Kırım’ın Rus yönetimi tarafından “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınanlar arasında bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Mustafa Degermenci ve Ali Asanov tutuklu bulunurken, Eskender Kantemirov, Arsen Yunusov ve Eskender Emirvaliyev teminat ile serbest bırakılmıştı.
 
26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisi’nin karşı karşıya geldiği büyük miting yapıldı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna'nın bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlamasını istemişti.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.