SON DAKİKA
Hava Durumu

Naftogaz, Gazprom'a 1,45 milyar doları ödedi

Haber Giriş Tarihi: 05.11.2014 08:59
Haber Güncellenme Tarihi: 05.11.2014 08:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Naftogaz, Gazprom'a 1,45 milyar doları ödedi

Ukrayna'nın enerji şirketi Naftogaz, gaz borcunun bir kısmı olarak Rusya'nın Gazprom şirketine 1,45 milyar dolarlık ödeme yaptı.

4 Kasım Salı günü Naftogaz Basın Servisi, "Naftogaz, alınan 11,5 milyar metreküp gaz için 268,5 ABD doları/ 1000 metreküp tarifeden ödeme yaptı. Şirket, Gazprom'a ödeme yapmak için döviz almayacak. Ödeme yapmak için gereken paralar Naftogaz'ın hesabında mevcut" şeklinde bildirdi.

Sağlanan doğalgaz konusunda taraflar arası son ödeme kararının Stockholm mahkemesinde alınacağını kaydeden Naftogaz Basın Servisi, "Brüksel'de varılan anlaşmalar ara sözleşme mahiyetinde ve tarafların mahkemedeki tutumunu etkilemiyor" diye belirtti.

Ukrayna ile Rusya arasında yapılan ve Avrupa Komisyonu'nun aracılık ettiği gaz görüşmeler 30 Ekim Perşembe akşamı belgelerin imzalanmasıyla sona erdi. 

Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayisi Bakanı Yuriy Prodan, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Avrupa Birliği Enerji Komiseri Günther Oettinger tarafından imzalanan protokol 2015 yılının Mart ayına kadar devam edecek.

Yuriy Prodan, varılan anlaşmaya göre, Gazprom’un 1,45 milyar dolarlık borcu ve alınacak gaz için avans ödemesini aldıktan sonra doğalgazın sevkiyatını yenileyeceğini bildirdi. Rusya da Mart 2015'e kadar yapılacak sevkiyatlarda bin metreküp doğalgaz için 100 dolar indirim yapacağını teyit etti. Prodan, Ukrayna’nın Rusya’dan alacağı gaz fiyatının yılsonuna kadar 378 dolar, yılbaşından Mart ayına kadar 365 dolar olacağını açıkladı.

 
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.