SON DAKİKA
Hava Durumu

Naftogaz Rusya’dan 2,6 milyar dolar tazminat talep edecek

Ukrayna’nın ‘Naftogaz’ şirketinin basın servisi, Naftogaz ve iştiraki şirketlerinin Kırım’da varlıkları açısından Rusya’ya karşı 2,6 milyar dolar tutarında tahkim davası açtığını bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2016 12:10
Haber Güncellenme Tarihi: 21.11.2016 10:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Naftogaz  Rusya’dan 2,6 milyar dolar tazminat talep edecek

17 Ekim, Pazartesi günü ‘Naftogaz’ ve onun altı iştiraki şirketi Kırım’ın Rusya tarafından işgal edildikten sonra yaşadığı kayıplardan dolayı ve Kırım’daki şirketlerine Rusya’nın el koyması nedeniyle Rusya’dan tazminat talep etti. Naftogaz grubun kayıplarını 2,6 milyar dolar olarak değerlendiriyor.

RIA Novosti'nin haberine göre, ‘Naftogaz’, ‘Çernomorneftegaz’, ‘Ukrtransgaz’, ‘Likvo’, ‘Ukrgazdobıça’, ‘Ukrtransgaz’ ve ‘Gaz Ukraini’ adlı şirketler davaya taraf oldular. Dava Rusya ve Ukrayna arasındaki ikili yatırım anlaşması kapsamında açıldı.

Naftogaz, grubunun Kırım’daki yatırımları üzerinde çıkan tartışmaları gidermek amacıyla 18 Şubat’ta Rusya’yla bir dizi danışma ve görüşmeler gerçekleşeceğini belirtmişti. Görüşmelerin başarılı olmaması halinde Naftogaz Uluslararası Mahkemesine başvuracağını kaydetti.

Kırım Rusya tarafından işgal olmadan önce yarımadanın doğal gaz ihtiyaçlarını karşılayan ‘Çernomornaftogaz’ şirketi Naftogaz’a aitti. Ancak, sözde referandum sonrasında yarımadada bulunan ‘Çernomorneftegaz’ ve ‘Ukrtransgaz’ sözde parlamento kararı sonucunda ulusallaştırılmış ve yeni Kırım Özerk ‘Çernomorneftegaz’ şirketin sermayesine eklenmişti.

Günümüzde ‘Çernomorneftegaz’ kendi çıkarları için Kara Deniz ve Azak Denizinde, ve Kırım yarımadasının karasında bulunan karbonhitrat kaynaklarını kullanıyor. Bunun dışında şirket gaz boru hatları sistemi aracılığıyla doğal gazın taşınmasını ve yeraltı Glebovskiy deposunda saklanmasını sağlıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.