SON DAKİKA
Hava Durumu

NATO, Gürcistan'ı Abhazya ve Güney Osetya ile işbirliği yapmaya çağırdı

Haber Giriş Tarihi: 10.11.2011 09:28
Haber Güncellenme Tarihi: 10.11.2011 09:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
NATO, Gürcistan'ı Abhazya ve Güney Osetya ile işbirliği yapmaya çağırdı
TİFLİS (A.A) - NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Gürcistan'ı tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya ile işbirliği yapmaya çağırdı.
     Tiflis'te düzenlenen NATO-Gürcistan komisyon toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Rasmussen, Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini ve Abhazya ile Güney Osetya'yı tanımadıklarını söyleyen Rasmussen, bu kararlarının değişmediğini ve değişmeyeceğini kaydetti.
     Anders Fogh Rasmussen, ''Biz Abhazya ile Güney Osetya'yı tanımıyoruz. Biz Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ile egemenliğini destekliyoruz ve Rusya'dan üstlendiği sorumlulukları yerine getirmesini talep ediyoruz'' dedi.
     Rasmussen, Abhazya ve Güney Osetya ile ilgili sorunların yalnız diyalog ve işbirliği yoluyla çözülmesi gerektiğini ifade ederek, ''Gürcistan'dan bu bölgelerle sıkı işbirliği yapmasını talep ediyoruz'' dedi.
     Gürcistan'ın Afganistan'daki barış operasyonlarına sağladığı desteğe de değinen Rasmussen, Gürcistan'ın Afganistan'daki barış operasyonlarına önemli katkılarda bulunduğunu, ancak bu katkıların, NATO üyeliği ile ilişkili olmadığının altını çizdi.
     Gürcistan'ın NATO'ya entegrasyon yolunda başarılı reformlar gerçekleştirse de bunların üyelik için yeterli olmadığını ve hala birçok alanda düzenlemeler yapması gerektiğini ifade ederek, ''Bu nedenle de Gürcistan'ın ne zaman NATO'ya gireceğini söylemek mümkün değil. Bu Gürcistan'ın ilerleyeceği hıza bağlıdır'' şeklinde konuştu.
     Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütüne üyeliği konusunda Gürcistan ile Rusya arasında imzalanan anlaşmaya da değerlendiren Rasmussen, Gürcistan ile Rusya arasında varılan anlaşmayı takdirle karşıladıklarını söyledi.
     İran'ın nükleer politikasına da değinen Rasmussen, İran'ı uranyumu zenginleştirme programını durdurmaya çağırdı.
     Rasmussen, ''İran liderleri bu alandaki çalışmalara son vermeli. Bu uluslararası düzeyde bir meseledir ve İran'ın nükleer programından kaynaklanabilecek sorunlara, mutlaka siyasi bir çözüm bulunmalıdır'' şeklinde konuştu.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.