SON DAKİKA
Hava Durumu

NATO, Rusya'nın Fransa'da alacağı gemilerden endişe duyan müttefiklere güvence verdi

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2010 16:47
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2010 16:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
NATO, Rusya'nın Fransa'da alacağı gemilerden endişe duyan müttefiklere güvence verdi
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, bazı Doğu Avrupa ülkelerinin Rusya'nın Fransa'dan Mistral savaş gemisi satın alması anlaşmasından kaynaklanan endişeleriyle ilgili olarak, bu durumun bir tehdit unsuru oluşturmadığını belirtti. 
Rasmussen, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Jan Fischer ile görüşmesinin ardından Prag'da yaptığı açıklamada, Rusya'nın bu askeri teçhizatı herhangi bir müttefike karşı kullanmayacağını ya da suiistimal etmeyeceğini söyledi.
NATO Genel Sekreteri, ayrıca NATO'nun tüm müttefiklerini korumak ve savunmak için gerekli planları olduğu güvencesini verdi.
Fransa, geçen ay Rusya'ya ileri teknolojiyle üretilmiş Mistral tipi bir savaş gemisi satmayı kabul ettiğini, Moskova'nın bu gemiden üç adet daha satın alma talebini ise gözden geçirdiğini açıklamıştı.
Eski Sovyet cumhuriyeti, yeni NATO üyesi olan Estonya, Litvanya ve Letonya ile Gürcistan, bu anlaşmadan endişe duyduklarını dile getirmişti.
  NATO, Fransa, Polonya ve Litvanya savaş uçaklarının, 17 Martta dayanışma gösterisi amacıyla Baltık ülkeleri üzerinde eğitim uçuşu yapacağını bildirmişti.
AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.