SON DAKİKA
Hava Durumu

"Nazilerden önce Sovyetler de orada katliam yapmıştı"

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2013 17:26
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2013 17:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Nazilerden önce Sovyetler de orada katliam yapmıştı"

Kırım Tatar Milli Meclisi, Ukrayna Güvenlik Servisi ve İçişleri Bakanlığı’ndan Akmescit yakınlarında toplama kampı olarak kullanılmış olan Krasnıy Sovhozuyla ilgili arşiv bilgisi isteyecek.

Kırım Tatar Milli Meclisinden verilen habere göre Kırım tarihinin sorunlu konularıyla ilgili olarak tarihçilerin ve Kırım Tatar dernek temsilcilerinin katıldığı toplantıda devletten Krasnıy Sovhozuyla ilgili belge istenmesi kararı çıktı. Toplantıya katılanlar Krasnıy Sovhozunda kurulması planlanan anıt kompleksinin sadece Almanya’nın işgali sırasında ölen kurbanlar anısına değil kızıl terör kurbanları anısına da adanması gerektiğini savundular. Kırım Almanlar tarafından işgal edilmeden önce söz konusu toplama kampında Sovyetler Birliği organları tarafından idamlar yapılmıştı. Kızıl terörün Nazi teröründen daha büyük olmuş olabileceği tahmin ediliyor.

Toplantıya iştirak edenler anıt projelerinin sadece Hristiyan Ortodoks simgelerini içerdiğini, ancak toplama kampında Müslümanların ve Yahudilerin de idam edilmesi nedeniyle bu dinlerin simgelerinin de dahil edilmesi veya hiçbir dini sembolün kullanılmamasının uygun olacağı fikri savunuldu.

Toplantıya Kırım’daki halkların tarihini çarpıtılmasına karşı çıktıklarını ifade eden Yahudi ve Kırımçak toplumlarının temsilcileri da katıldı.

Toplantıda ortaya çıkan teklifler Kırım Parlamentosuna sunulacak.

Kırım hükümeti, eski toplama kampında anıt kurulması için Almanya’nın Kiev Ukrayna Büyükelçiliğinden yardım istemeyi planlıyordu. Anıt kompleksi için 6600 metrekare ve toplama kampında tutuklarının toplu olarak yakıldığı yerde ayrı bir anıtın kurulması için 1000 metrekarelik alan ayrıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.