SON DAKİKA
Hava Durumu

Nemtsov’un kızı, ödülün bir kısmını ATR için harcayacak

Haber Giriş Tarihi: 05.08.2015 10:22
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2015 10:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Nemtsov’un kızı, ödülün bir kısmını ATR için harcayacak

Polonya’da Lech Wałęsa adına verilen Dayanışma Ödülü’ne bu yıl layık görülen Rusya’da Şubat ayında öldürülen önde gelen muhalif politikacı Boris Nemtsov’un kızı Janna Nemtsova, ödülün 700 bin Euro’luk kısmını Ukrayna’da hayır projelerini desteklemek için harcayacağını bildirdi.

Varşova’da yapılan ödül töreninden önce konuşan Janna Nemtsova, “Ödülün 700 Euro’luk kısmı Doğu Ortaklık ülkelerinde hayır projelerini desteklemeye yönlendirilecek. Bu koşullarından biri. Finanse edilecek söz konusu projelerin çoğu, şimdi şiddetli savaştan zarar gören Ukrayna’daki projeler olacak” dedi.

Nemtsova, “Semavi Yüz ailelerine destek sağlanacak. Ayrıca Ukrayna’nın çok sayıda sığınmacının ikamet ettiği bölgelerde okullar onarılacak ve ekipman alınacak. Bunun dışında sürgünde bulunan ve Kiev’den yayın yapan Kırım Tatar televizyon kanalına yardım sağlanacak. Kanal, ifade özgürlüğünün ve yarımadadaki durumla ilgili objektif haberlerin kalesidir” diye kaydetti.

Janna Nemtsova, ayrıca baş editörlüğünü Nata Radina’nın yaptığı Belarusya’nın Hartiya’97 sitesine de bağış yapmayı planladığını bildirdi.

Dayanışma Ödülü, 1980’li yıllarda Polonya’nın ekonomik ve siyasi dönüşümü anısına, ülkenin demokratik sisteme geçişinin miladı olarak kabul edilen seçimlerin 25. yıl dönümü vesilesiyle, Polonya hükümeti tarafından veriliyor.

Toplam 1 milyon Euroluk para ödülü üç kısımdan oluşuyor. Bu paranın 250 bin Eurosu doğrudan ödül sahibine verilirken, 700 bin Euro ödül sahibinin belirleyeceği projelere bağışlanacak. Kalan 50 bin Euroluk miktar ise ödül sahibinin Polonya gezisi için kullanılacak.

Janna Nemtsova, doğrudan kendisine verilen 250 bin Euro’nun Boris Nemtsov’un Vakfı’na vereceğini dile getirdi.

Lech Wałęsa adına verilen Dayanışma Ödülü’nün ilki Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na verilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.