SON DAKİKA
Hava Durumu

Nur Otan Partisi, Nazarbayev'i cumhurbaşkanlığına aday gösterdi

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2011 12:17
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2011 12:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Nur Otan Partisi, Nazarbayev'i cumhurbaşkanlığına aday gösterdi
ASTANA (A.A) - Kazakistan'da iktidarda bulunan Nur Otan Partisi, kurucusu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'i 3 Nisanda yapılacak cumhurbaşkanı seçimine aday gösterdi.
     Nur Otan Partisi'nin 13. Kongresi bugün başkent Astana'da toplandı.
     Türkiye'nin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ve TBMM Türkiye-Kazakistan Dostluk Komisyonu Başkanı Mehmet Çiçek tarafından temsil edildiği kongrede, Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in 3 Nisanda düzenlenecek cumhurbaşkanı seçimine yeniden aday olması kararlaştırıldı.
     20 yıldır iktidarda bulunan Nazarbayev'in 2020 yılına kadar görevde kalması için referanduma gidilmesi talebiyle geçen ay başlatılan girişim ABD ve AB tarafından tepki ile karşılanmış, Anayasa Konseyi böyle bir referandumu anayasaya aykırı bulmuştu.
     Görev süresi Aralık 2012'de dolacak olan Nazarbayev, anayasaya aykırı bir eylem içinde bulunamayacağını bildirmiş, ancak cumhurbaşkanı seçiminin öne çekilmesi teklifini getirmişti. Teklifi gündemine alan Meclis ve Senato, cumhurbaşkanına ülkeyi erken seçime götürebilme yetkisi tanıyan anayasa değişikliğini kabul etmişti.
     Merkez Seçim Komisyonuna göre, şimdiye kadar dört kişi adaylık için başvuruda bulundu.
     Komisyon, adaylardan Ualikhan Kuasirov'un, Kazakça dil sınavını geçemediği için cumhurbaşkanı adayı olamayacağını açıklamıştı. Kaisarov, sınav sonucuna itiraz ederek dava açmaya hazırlandığını bildirmişti.
     Seçim Komisyonu'nun basın mensuplarına dağıttığı belgelere göre Kuasirov, iki sayfalık metinde 28 dil bilgisi hatası yaptı.
     Nazarbayev'in adaylık başvurusunun Seçim Komisyonu'na iletilmesinin ardından, Nazarbayev'in de Kazakça dil sınavına gireceği açıklanmıştı.
     Adaylık başvurularının 20 Şubata kadar yapılması gerekiyor.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.