SON DAKİKA
Hava Durumu

Ortadoğu Araştırmalar Merkezi Müdürü Semivolos: ''Kırım’da çatışma siparişi var''- TEKRAR

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2010 03:40
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2010 03:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ortadoğu Araştırmalar Merkezi Müdürü Semivolos: ''Kırım’da çatışma siparişi var''- TEKRAR
Ukrayna’nın tanınmış siyaset bilimcilerinden Kiev Ortadoğu Araştırmalar Merkezi Müdürü İgor Semivolos, 9 Martta QHA’ya yaptığı açıklamada Kırım’da büyük çatışma siparişinin olduğunu iddia etti.
Semivolos, son zamanlarda Ukrayna medyasında Kırım Tatarlarıyla ilgili provokatif yazılarda artışı yorumlarken bunun çatışma siparişi olduğunun ispatı olduğunu kaydetti.
Semivolos, “Kırım Tatarlarının milli kimliği etrafında mücadele başlatılıyor. Bu anlamda böyle yazıların Kırım Tatar halkına olumsuz davranan Kırım halkının bir kısmının birleştirilmesine yönelik olduğunu belirtmek lazım. Bu yazılar, Kırım Tatar halkının düşman olarak gösterilmesine, kendi grubunda (Slav grubu) birlik oluşturulmasına (belli bir düşmana karşı) ve kendi milli kimliğinin (Slav) korunmasına yönelik yazılardır” dedi.
Semivolos, Ukrayna medyasında Kırım Tatarlarıyla ilgili olumsuz yazıların son zamanlarda aktif olarak yayınlanmasının bu yıl yapılan Ukrayna Cumhurbaşkanı seçimlerinden kaynaklandığını öne sürdü.
“Türk korku masalı” propagandası
Semivolos, Ukrayna’da Slav halklarının içinde birlik sağlanması amacıyla Türkiye’nin Kırım’ı ele geçireceğini öne süren “Türk korku masalı”nın kullanıldığını söyledi. Semivolos, bu korku masalının günümüz Ukraynası’nda aynen Rusya İmparatorluğu ve SSCB’de kullanıldığı gibi kullanıldığını kaydetti.
Semivolos, “Onlar (Rusya yanlısı güçler), Kırım Tatar faktörünü jeopolitik alanda kullanmak istiyorlar. Onlar, Kırım Tatar halkını, fikirlerinin dinlenmesi, sorunlarının çözülmesi gereken komşu olarak değil, mitos olan Osmanlı İmparatorluğuyla bağlantılı mitos olarak göstermeye çalışıyor” dedi.
Semivolos, Türkiye’de Kırım’ı ele geçirme konusunun düşünülmediğinden emin olduğunu söyledi. Semivolos, “Türkiye’nin Kırım’la ilgili her hangi bir planı yok. Bu konu Türkiye Cumhuriyeti’nde görüşülmüyor. Ancak bu tehdit olgusu Rus sağcı propagandasının aracı olarak kalmaya devam ediyor. Bundan dolayı onlar, Kırım Tatarlarını bu tehdidin bir parçası olarak görüyor.” dedi.
7 Mart tarihinde svpressa.ru sitesinde “Kırım’ın Türk kıyısı” (Turetskiy Bereg Krıma) yazısı çıktı. Yazıda, gazeteci Sergey Nikolskiy’nin 27 Şubatta İstanbul’un Grand Cevahir Otelinde Dış Türkler Başkanlığınının kurulması konusunda yapılan ve dünyanın değişik ülkelerinde faaliyet gösteren Türk teşkilat temsilcilerinin toplantısıyla ilgili Kırım’ın aşırı sağcı Rus siyasetçisi Oleg Rodivilov ile yaptığı röportajı yer aldı. Rodivilov, başkanlığın Kırım’da ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinde İslamcı Türk platformunun kurulması amacıyla kurulduğunu öne sürdü. Kırım Tatar halkıyla ilgili olumsuz yazılar daha 3 internet sitesinde çıkmıştı.
Ayder Acımambetov - Osman Bayramaliyev


QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.