SON DAKİKA
Hava Durumu

"Ortak Arap Gücü"nü kurma kararı

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi'nin "Ortak Arap Gücü" kurulmasını öngören karar tasarısını onayladığı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 27.03.2015 11:24
Haber Güncellenme Tarihi: 27.03.2015 10:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Ortak Arap Gücü"nü kurma kararı

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi'nin Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde düzenlediği toplantının ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlarının, Arap ulusal güvenliğinin sağlanmasını öngören karar tasarısını onayladığını dile getiren Arabi, tasarı üzerinde Eylül 2014'ten bu yana çalışıldığını belirtti.

Arabi ayrıca, tasarının, Arap liderlerinin Cumartesi günü Şarm eş-Şeyh'te bir araya geleceği toplantıda görüşülmesi için sunulduğunu kaydetti.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri de 26. Arap Zirvesi'nin, Arap ümmetinin benzeri görülmemiş tehdit ve zorluklarla karşı karşıya olduğu bir zamanda gerçekleştiğini anlatarak, "Arap devletleri bunlarla kararlılıkla mücadele etme ve sorumluluğu taşıma gücüne sahiptir" dedi.

Arap Dışişleri Bakanlarının Yemen'deki kriz ile ilgili özel oturum düzenlediklerini kaydeden Şükri, bu oturum sonucunda Arap ülkeleri ve Arap Birliği'nin etkin siyaset yolu izleme ve sözleri icraata dönüştürme yönündeki kararlılığını açıklayan bir bildiri yayınlandığını aktardı.

Toplantıya katılan kaynaklardan alınan bilgiye göre de tasarı, üye ülkelerin güvenliği ile Arap milletinin güvenliğinin doğrudan tehdit edilmesi durumunda ve terör örgütlerine karşı bölgede hızlı müdahalede bulunacak "Ortak Arap Gücü"nün kurulmasını öngörüyor.

KAYNAK: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.