SON DAKİKA
Hava Durumu

Özenbaş:''Kurultay delegelerini sadece Kırımlılar seçebilir''

Haber Giriş Tarihi: 30.08.2012 17:34
Haber Güncellenme Tarihi: 30.08.2012 17:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özenbaş:''Kurultay delegelerini sadece Kırımlılar seçebilir''
5. Kırım Tatar Milli kurultayı delegesi Ali Özenbaş, Kurultay delegelerini ancak Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının seçmesi gerektiğini söyledi.

Kırım Tatar Milli Kurultayı, 22 Temmuzda aldığı kararla bu yılın sonunda yapılması planlanan 6. Kırım Tatar Milli Kurultayı seçimleri için 26 seçim bölgesi kurmuştu. Bu bölgeler arasında seçimlerde oy kullanma hakkına sahip olan Ukrayna vatandaşı Kırım Tatarlarının yaşadığı Zaporojye (Merkez Melitopol), Herson (Merkez Novoalekseyevka), Kiev ve Özbekistan (Merkez Taşkent) seçim bölgeleri yer aldı.

Ali Özenbaş, QHA’ya yaptığı açıklamada Kırım Tatar Milli Meclisi toplantısında “Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegelerinin Seçimleri” tüzüğünün yeni projesini sunacağını dile getirdi. Özenbaş, Özbekistan ve Ukrayna’nın Kiev, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bir adet çok koltuklu seçim bölgesine dahil edilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

Özenbaş, “Kırım ile hiçbir ilgisi olmayan bir yabancı devletin, bölgelerin ve bin kilometre uzağında bulunan Kiev’in içine girdiği çok koltuklu seçim bölgesini nasıl hayal edersiniz? Biz, Özbekistan’da seçmenlerin listesini yapamayacağımızı biliyoruz, çünkü orada ev ev dolaşıp Ukrayna’da kayıtlı olan Ukrayna vatandaşlarını kayda alacak kimse yok. Biz onları toplayamayız, çünkü onlar tüm Özbekistan’a dağılmış vaziyette bulunuyorlar. Aynı şey Herson, Zaporijya için geçerli. Biz o bölgelerde Kırım Tatarlarının yoğun yaşadığı bölgeleri nasıl bulacağız? Bu ayrımcılık neden kaynaklanıyor? Krasnodar bölgesinde veya Abhazya’da yaşayan Kırım Tatarının Özbekistan’da yaşayan bir Kırım Tatarından farkı ne? Ben, bizim Kurultay delegelerini ancak Kırım’da seçebileceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Özenbaş, Kurultay’da kararın kabul edildiği toplantıya, delegelerin üçte birinin katılmadığını, katılmayanların Kırım’ın dışında yaşayan delegeler olduğunu, bunun için kararın Kurultay’ın çoğunlu ile değil, toplantı katılımcılarının çoğunluğu ile kabul edildiğini söyledi.

Özenbaş, “Toplam delege sayısı 250 olmasına rağmen toplantıda 186 delege kayıtlı bulunuyordu. 10 delege hastalanmış olabilir, ama geri kalan 60 delege nerede idi? Kadromuzun üçte biri yoktu çünkü onlar, hiçbir zaman oy vermeyen Özbekistanlı, Hersonlu, Melitopollü Kırım Tatarlarıdır.” dedi.

Kırım Tatar Milli Kurultayı seçimlerinden sorumlu Merkez Seçim Komisyonu üyesi Ali Özenbaş, seçmenlerin yegâne çok koltuklu seçim bölgesinde aşırı uzun aday listesini görünce şaşıracağını ve rastgele oy kullanacağını söyledi. Özenbaş, “Biz, seçim bölgelerini delegeler için kurmak yerine tek bölgede oy kullanacağız. Bu ne anlama geliyor? Eğer Akmescit bölgesi ve Akmescit, toplam yaklaşık 30 delege çıkarması gereken bir bölgeyi teşkil ediyorsa, o zaman orada en az 60 aday olması lazım. Seçmen olduğunuzu ve size böyle bir liste verildiğini farz edin. Bir de buna ek olarak size yaklaşık 15-20 teşkilatın yer aldığı liste veriliyor. Sıradan bir insan için 60 kişilik listede içinden tercih yapması zor olur. O, bu durumda rastgele işaret koyacak. Bu ise doğru değil.”

Özenbaş bu sistemin iyi adayların Kurultay’a geçmesini engelleyebileceğini dile getirdi. Özenbaş, “Örneğin köyde 200, şehirde ise 2000 seçmen yaşıyor. Köyde yaşayan adaylar arasında saygıdeğer insanlar var, ama onların seçilme şansı yok, çünkü onlara 200 kişi oy verecek. Seçmenlerin büyük kısmı onların oylarını ezip geçecek.”

“Bir sorun daha var, Ben, Kurultay delegesi olarak, yaşadığı yere bakmaksızın her Kırım Tatarının seçilebileceğini düşünüyorum. Bunun için Kırım Tatarı olmak ve ana dilini bilmek yeterli. Seçme hakkı ise sadece Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarına ait.”dedi.

Mavile Abkerimova, Osman Bayramaliyev
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.