SON DAKİKA
Hava Durumu

Pekcan: "Karabağ işgali ne ise Kırım işgali de öyledir"

Haber Giriş Tarihi: 13.08.2015 17:26
Haber Güncellenme Tarihi: 13.08.2015 17:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Pekcan: "Karabağ işgali ne ise Kırım işgali de öyledir"
Hollanda Kırım Derneği (Vereniging Nederlandse Krim) Başkanı Mehmet Pekcan, "Ermenilerin Karabağ'ı işgal etmesine ne kadar karşı isek Rusların da Kırım'ı işgal etmesine, Kırım Tatarı olmadan önce, bir insan olarak karşıyım. Kırım Tatarı halkı kimlerle yaşamak istiyorlarsa o şekilde yaşamalıdırlar" dedi.
 
"Hollanda Kırım Tatarlarına destek veriyor"
 
Ankara'da Kırım Derneği Genel Merkezini ziyaret eden Hollanda Kırım Derneği Başkanı Mehmet Pekcan, Hollanda'nın Kırım Tatarlarına destek verdiğini belirterek, "Rusya Kırım'ı işgal ettikten sonra Mustafa Aga'nın (Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu) da telkinleri ile Avrupa'da bir protesto gösterisi olsun denildiğinde Hollanda'nın Rus Büyükelçiliği önünde protestolar gerçekleştirdik. Sanıyorum ilk protestoyu da biz yaptık. Hollanda ayrıca Kırım Tatarları sürgününü anlatan Haytarma filmini de üç ayrı şehrinde gösterime sunarak Kırım Tatarlarına desteklerini gösterdiler" diye konuştu.
 
"DKTK gerekli mesajları verdi"
 
Hollanda'daki çalışmalarını da anlatan Pekcan, Dünya Kırım Tatar Kongresini değerlendirerek, "Dünya Kırım Tatar Kongresi umduğumdan daha iyi geçti. Bu konuda emeği geçen tüm Kırım Tatar yetkililerine, emeği geçen herkese, Kırım Derneği Genel Başkan Vekili Mükremin Şahin ve Kırım Vakfı Başkanı Ümit Şilit Beylere teşekkür ediyorum. Katılım düzeyi ve verilen mesajlar ile adına yakışır çok büyük bir kongre oldu. Güzel mesajlar verildi. Kongre bence amacına fazlasıyla ulaştı. Medyada da çok ses getirdi. Gerekli ülkelere de gerekli mesajlar verildi. Kırım Adası Kırım Tatarlarının. Kırım Tatar Özerk Cumhuriyetinin olması, tüm diğer Türk dünyasındaki soydaşlarımıza da güzel bir örnek teşkil edeceğini düşünüyorum. Bir sonraki kongrenin Kiev'de yapılması da çok anlamlı olacak. Ukrayna hükümeti de Kırım konusunda büyük destekler veriyor. Dördüncü kongrenin de Köstence'de olmasını isterim" diye konuştu.
 
"Yardımlarımızı Kherson ve Chaplinka olarak genişleteceğiz "
 
Faaliyete başladıktan bir yıl sonra derneği kurduklarını kaydeden Pekcan, "O dönemde Milli Liderimiz Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Başkanımız Rufat Çubarov Hollanda'ya gelmişlerdi ve Hollanda'da bir Kırım Derneği kurulması yönünde telkinleri olmuştu. Bunun üzerine Hollanda Kırım Derneği'ni 2012 yılında resmi olarak kurduk" dedi.
 
Pekcan, Hollanda Kırım Derneği olarak Kurban Bayramı ve Ramazan aylarında yardım çalışmaları olduğunu kaydederek, Kırım'a kurban yardımlarının da olduğunu belirtti. Pekcan, "2014 ve bu yıl ise Kırım Tatarlarının sürgün olarak geldiği Ukrayna'daki çeşitli bölgelere bu yardımların haricinde Liliv'de Kırım Tatarlarının geldiği bölgedeki insanlarımıza ibadethane ve kültür evi açılmasına vesile olduk. Şuanda da Kırım kültür evinin giderlerini karşılamaya çalışıyoruz. Bunun dışında Hollanda'nın dünyada örnek teşkil edebilecek bir vakıf ve yardım dernekleri imkânları var. Hollanda Kırım'a yardımlar yapabiliyordu fakat şuan Kırım Rus İşgalinde olduğu için bu yardımlar söz konusu değil. Ancak işgalden önce Hollanda'nın bir yardım kuruluşu ile beraber anadilde eğitim yapan iki sınıfın restorasyonunu yapacaktık. Bu projeyi durdurmuş değiliz. Özellikle Kherson ve Chaplinka bölgelerinde gücümüzün yettiği kadar bir milli sınıf düşüncemiz var. Ayrıca başta Kırım Tatarları olmak üzere haftalık olarak giyim yardımlarında bulunuyoruz" diye belirtti.
 
Hollanda'da 400 bin Türk, 1200 Kırım Tatarı olduğunu kaydeden Pekcan, "Hollanda'daki Ukrayna Büyükelçiliği aracılığı ile Kırım Tatarlarının mülteci olarak yaşadığı Ukrayna'nın Liviv ve Kiev bölgelerine yardımlar gönderiyoruz.  Bu yardımlarımızı da Kherson ve Chaplinka olarak genişleteceğiz inşallah." diye sözlerini noktaladı.
 
Asya Atila
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.