SON DAKİKA
Hava Durumu

Petrol fiyatları son 6 yılın minimumu gördü

Petrol, 2009 yılından bu yana ilk kez varil başına 40 doların altına düştü

Haber Giriş Tarihi: 22.08.2015 12:11
Haber Güncellenme Tarihi: 22.08.2015 12:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Petrol fiyatları son 6 yılın minimumu gördü

Petrol, New York’ta 6 yıldan uzun bir süreden bu yana ilk kez varil başına 40 doların altını gördü ve zayıflayan talebin küresel arz fazlası sorununu uzatacağı endişesi ile birlikte 1986’den bu yana en uzun süreli kayıp dönemini genişletti.

bloomberght.com haberine göre, fiyatlar, bu yılın Haziran ayındaki en yüksek kapanış seviyesinden yaklaşık yüzde 35 geriledi. Petrol üreticileri, arz fazlasının fiyatları ayı piyasasına itmesine rağmen üretimi düşürmedi. Batı Teksas türü ham petrol (WTI), Citigroup Inc.’e göre, varil başına 32 dolara düşebilir. Öte yandan Çin ekonomisinin yavaşlayacağı endişesi talebin düşeceği beklentilerini artırdı.

New York’taki Again Capital LLC ortaklarından John Kilduff, “Suudi Arabistan, Rusya, ABD gibi önemli üreticiler ve diğerlerinin pazar payı için mücadele ettiği görülüyor” dedi.

ABD’nin petrol stoklarında geçtiğimiz hafta görülen beklenmedik yükseliş, OPEC üyelerinin üretimi artırdığı yönündeki işaretleri takiben gerçekleşti. Dünyanın ikinci en büyük petrol tüketicisi Çin’in imalat sanayi göstergesi, finansal krizden bu yana en düşük seviyeye indi.

Ekim vadeli WTI petrol kontratı, Nymex elektronik işlemlerde, 87 sent veya yüzde 2.1 gerileyerek varil başına 40.45 ile Mart 2009’dan bu yana en düşük seviyeden dolardan alıcı buldu. Kontrat erken saatlerde 39.86 seviyesini gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 13 altında seyretti.

Ekim vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 1.16 dolar düşüş ile 45.46 dolardan işlem gördü ve Mart 2009’dan bu yana en düşük seviyeyi görmüş oldu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.