SON DAKİKA
Hava Durumu

Poroşenko ve Kerry, askeri işbirliğinin detaylarını görüştü

Haber Giriş Tarihi: 05.11.2014 12:27
Haber Güncellenme Tarihi: 05.11.2014 11:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Poroşenko ve Kerry, askeri işbirliğinin detaylarını görüştü

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry telefon görüşmesi yaptı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Basın Servisi, Poroşenko'nun Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne sağlanan uluslararası desteğin konsolidasyonunda ABD'nin oynadığı büyük rol için Kerry'ye teşekkür ettiğini bildirdi.

ABD'nin, Rusya yanlısı teröristler tarafından 2 Kasım'da Donbas'ta yapılan sözde seçimlerin tanınmayacağına dair açıklamaların önemini vurgulayan Poroşenko, Ukrayna'nın krizi Minsk anlaşmalarına uygun olarak barışçıl yolla çözme yanlısı olduğunu belirtti.

Poroşenko, "Bu anlaşmalara varmak için çok çaba ve zaman sarf ettik ve şimdi onları reddedemeyiz" dedi.

Petro Poroşenko ayrıca, Donbas'taki durumu istikrarlı hale getirmek için Dışişleri Bakanları düzeyinde Cenevre formatında görüşmeleri yenilemeyi önerdi.

John Kerry, ABD'nin Ukrayna'yı desteklediğini ve Minsk anlaşmalarına uygun davranışını olumlu karşıladığını belirtti.

Ukrayna'da 26 Ekim tarihinde düzenlenen özgür ve demokratik Parlamento seçimlerinden dolayı Ukrayna'yı tebrik eden Kerry, Ukrayna-AB-Rusya formatında yapılan görüşmelerde varılan gaz anlaşmalarının da çok önemli olduğunu kaydetti.

Ayrıca Poroşenko ve Kerry, iki ülke arasında askeri ve teknik işbirliğinin detaylarını görüştü ve ABD Devlet Başkan Yardımcısı Joseph Biden'in 21 Kasım'da Ukrayna gerçekleştireceği ziyaret konusunu da ele aldı.

 
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.