SON DAKİKA
Hava Durumu

“Putin boşuna korktu ve Kırım’ı işgal etti”

NATO eski Genel Sekreteri Yardımcısı Alexander Vershbow, NATO’nun Kırım’da üs kurmayı planlamadığını, Kremlin’in boşuna korktuğunu kaydetti.

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2016 23:09
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2016 23:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Putin boşuna korktu ve Kırım’ı işgal etti”

NATO eski Genel Sekreteri Yardımcısı Alexander Vershbow, NATO’nun Kırım’da üs kurmayı planlamadığını, Kremlin’in boşuna korktuğunu kaydetti.
 
Almanya’nın Deutsche Welle gazetesine verdiği demeçte, Rusya yönetiminin, Kırım’a NATO’nun girmesine izin vermemek için yarımadanın işgal edildiği ile ilgili açıklamalarını yorumlayan NATO eski Genel Sekreteri Yardımcısı Alexander Vershbow, “NATO’nun Akyar'ı (Sivastopol) işgal etmeyi planladığı ile ilgili iddialar, etnik temizliğe veya Rusça konuşan nüfusa karşı mezalime ilişkin hikayeler gibi uydurmadır… Yarımadaya tanımlayıcı işaretleri olmayan küçük yeşil adamlar gönderildi. Ardından Devlet Başkanı Putin, bunların, fiilen Ukrayna’da devlet darbesi gerçekleştiren Rus askerleri olduğunu itiraf etti” diye kaydetti.
 
Daha önce Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko’nun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sivastopol limanına NATO gemilerinin girmesine izin vermemek için Kırım’ı işgal ettiğini ileri sürdüğü bildirilmişti.
 
İlk Rus askerleri Kırım’a 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini özgürce tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.