SON DAKİKA
Hava Durumu

Putin'in Savcısı: DKTK’de görüşülen problemler uydurma ve hayalidir

Haber Giriş Tarihi: 01.08.2015 19:42
Haber Güncellenme Tarihi: 01.08.2015 20:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Putin'in Savcısı: DKTK’de görüşülen problemler uydurma ve hayalidir

Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya, Ankara’da düzenlenen II. Dünya Kırım Tatar Kongresi ile ilgili fikirlerini Rusya’nın RIA haber ajansı ile paylaştı.

Poklonskaya, “Dünya Kırım Tatar Kongresi 1-2 Ağustos tarihlerinde Türkiye’nin başkentinde geçecek. Kongre’nin organizatörleri, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Refat Çubarov” dedi.

Kırımoğlu ve Çubarov’a Kırım’a girişin yasaklandığını hatırlatan Poklonskaya, işgalci Rusya yönetimi ile işbirliği yapan Kırım Tatarlarının, söz konusu Kongre’yi yasadışı olarak kabul ettiğini kaydetti.

İşbirlikçi Kırım Tatarlarının kurduğu Kırım Hareketi’nin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başvurarak II. Dünya Kırım Tatar Kongresi’ne katılmama çağrısında bulunduğunu ve Kongre’de ilan edilecek açıklamaların, Kırım’daki Kırım Tatarlarının fikirlerine aykırı olduğunu söylediğini anlatan Poklonskaya, tüm Kırımlı problemlerin Kırım’da çözülmesi gerektiğini savundu.

Poklonskaya, “Tüm iç sorunları, varsa eğer, tek başımıza çözmeliyiz, bunlar, diğer devletlerin işi değil. Biz Kırım’da Afrika ülkelerinin problemlerini konuşmuyoruz. Bundan dolayı du durum, burada kanunların ağır ihlallerinin söz konusu olduğunu tekrar söylemek için sebep bulmak amacı ile uydurulmuş ve kasıtlı olarak yaratılmış bir durumdur” diye konuştu.

Dünya Kırım Tatar Kongresi katılımcılarının ele aldığı problemlerin ‘uydurma ve hayali’ olduğunu iddia eden Poklonskaya, “Burada (Kırım’da) onlar tüm sorulara cevap alacak, ama bu onların işine gelmiyor. Onların uydurduğu, kullandığı ve spekülasyon yaptığı problemler tamamen uydurma ve hayalidir” diye söyledi.

Poklonskaya, Kırım’da çözülmemiş problemlerin olmadığını ileri sürdü.

Daha önce Rusya kolluk kuvvetleri, KTMM’nin bazı üyelerine, Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin geçeceği tarihlerde Kırım’dan çıkışı yasaklayıp Kongre’ye katılmalarını engellemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.