SON DAKİKA
Hava Durumu

Putin: “Kırım, kesin olarak kapanmış bir konudur”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım konusunun, kesin olarak kapanmış bir konu olduğunu savundu.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2016 11:49
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2016 11:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Putin: “Kırım, kesin olarak kapanmış bir konudur”

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Ukraynalı kadın pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko ardından Ukrayna’nın Donbas bölgesi ve Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın, Ukrayna’nın kontrolü altına dönmesii ile ilgili açıklamasını yorumladı.
 
Atina’da Yunanistan yöneticileri ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Vladimir Putin, Donbas ile ilgili meselenin sadece Minsk Anlaşmaları’nın hükümlerine uygun şekilde çözülebileceğini savunurken, Rusya tarafından işgal edilen Kırım ile ilgili konunun kapalı olduğunu savundu.
 
Vladimir Putin, “Kırım konusuna gelince, bu konuyu kesin olarak kapanan bir konu olarak görüyoruz” diyerek Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin, “Kırım’da ikamet eden kişilerin verdiği tarihi bir karar” olduğunu ileri sürdü.
 
“Rusya’nın Kırım konusunda hiç kimseyle görüşme yapmayacağını” belirten Putin, “Bu konuya artık değinmeyelim” dedi.
 
Rusya’ya yasadışı kaçırılarak hapis cezasına çarptırılan Ukraynalı kadın pilot ve milletvekili, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Ukrayna heyeti üyesi Nadejda Savçenko, 25 Mayıs tarihinde Ukrayna’ya döndü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savçenko ile ilgili af kararını imzaladı.
 
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 25 Mayıs tarihinde Kiev’de Nadejda Savçenko ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Nadejda Savçenko’nun Ukrayna’ya dönmesini sağladığımız gibi, Kırım ve Donbas’ı Ukrayna’nın egemenliği altına geri alacağız” diye kaydetti.
 
Ukrayna Parlamentosu, ilk Rus askerlerinin Kırım’a girdiği 20 Şubat 2014 tarihini Kırım’ın Rusya tarafından işgalin başlangıç tarihi olarak kabul etti. İşgal edilen Kırım’da 16 Mart 2014 tarihinde yarımadanın “Rusya'ya bağlanmasına” dair sözde referandum yapıldı. "Referandum sonuçlarına" göre, güya Kırım sakinlerinin yüzde 96,77’sinin Kırım'ın Rusya Federasyonu’na bir federal birim olarak bağlanmasından yana oy kullandığı iddia edildi.
 
18 Mart 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve sözde Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, Kırım ve Akyar'ın (Sivastopol) iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin bir anlaşma imzaladılar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.