SON DAKİKA
Hava Durumu

“Putin, Kırım Tatar milli hareketini gözden düşürmeye çalışıyor”

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2015 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2015 18:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Putin, Kırım Tatar milli hareketini gözden düşürmeye çalışıyor”

“Penta” Uygulamalı Siyasi Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Vladimir Fesenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yabancı hibeleri almak amacıyla halkının hakları için mücadele eden Kırım Tatarları ile ilgili açıklamasının, Kırım Tatar milli hareketini gözden düşürmeye yönelik olduğu fikrini paylaştı.

Vladimir Fesenko, krymr.org sitesine yaptığı açıklamada, “Söz konusu açıklama, bir yandan Putin’in çekist (Sovyetler Birliği’nin güvenlik kurumu olan Karşı Devrim ve Sabotaj ile Mücadele Olağanüstü Komisyonu Görevlisi) bilincini yansıtıyor. Putin, böyle düşünmeye alıştı, Rusya’da siyasi gerçeği de benzer şekilde benimsiyor, muhalefet ve sivil toplum kuruluşlarının hibeler için çalıştığını düşünüyor… Öte yandan, söz konusu propaganda nitelikli açıklama, Kırım Tatar Milli Hareketini gözden düşürmeye yöneliktir” diye konuştu.

Benzer açıklamaların, Kırım Tatarlarının “doğru” ve “doğru olmayan” olarak ayrılmasına yönelik siyasi yöntemlerin unsuru olduğunu ifade eden Fesenko, Rus yönetiminin söz konusu stratejiyi geçen yıldan beri uyguladığını kaydetti.

Fesenko, “Yönetimle işbirliği yapan, yönetime sadık olan ‘normal’, ‘doğru’ Kırım Tatarları var, ayrıca Batının hibeleri için çalışan ‘doğru olmayan’, ‘yıkıcı unsurlar’ var. Bunların hepsi, Batının ayağa kalkan Rusya’ya karşı savaştığı ile ilgili propaganda konseptine uyuyor. Bundan dolayı kendi haklarını savunan Kırım Tatarları, bunu hibeler için yaptığı gibi gösterilmesi gerekiyor” diye anlattı.

“Kırım Tatarlarının Rusya’ya göre, Kırım toplumunun tam olarak kontrol edilmeyen kısmı olduğu” fikrini dile getiren Fesenko, bu nedenle Rusya’da Kırım Tatar milli hareketinin Rus çıkarlarına tehdit ve istikrarsızlığın esas faktörü olarak benimsendiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Tatar konusunu kullanarak Kırım’daki durumu istikrarsızlaştırmak isteyen kişilerin kendi siyasi hırslarını gerçekleştirmek ve insan hakları mücadelecisi olarak yabancı hibe almak istediğini iddia etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 17 Ağustos tarihinde Kırım'a ziyaret gerçekleştirdi. Kırım ziyareti çerçevesinde Yalta’da Putin’in başkanlığı altında Rusya Federasyonu Devlet Konseyi Başkanlık Divanı'nın toplantısı yapıldı. Vladimir Putin'in yanı sıra Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev de Kırım’ı ziyaret etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna tarafının onayı olmadan Kırım’a ziyaret gerçekleştirmesinin tüm uygar dünyaya meydan okuma olduğunu söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise Rusya’nın üst düzey yöneticilerinin Ukrayna’nın onayı olmadan 17 Ağustos 2015 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni ziyaret etmesi nedeniyle protestosunu bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.