SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus Aeroflot şirketine Ukrayna'nın iki şehrine uçmak yasak

Haber Giriş Tarihi: 29.11.2014 09:30
Haber Güncellenme Tarihi: 29.11.2014 09:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus Aeroflot şirketine Ukrayna'nın iki şehrine uçmak yasak

Ukrayna Devlet Havacılık Servisi, Rusya’nın Aeroflot havayolu şirketine 1 Aralık tarihinden itibaren Ukrayna’nın Harkiv ve Dnipropetrovsk şehirlerine yeniden uçuşlara başlamasına izin vermedi.

Yasağa ilişkin açıklamada bulunan Ukrayna Devlet Havacılık Servisi Başkanı Denis Antonyuk, “Sonraki talimatlara kadar” dedi ve Aeroflot şirketinin Odesa’ya yaptığı seferleri konusunun da şimdilik açık olduğunu kaydetti.

Rusya’nın Aeroflot şirketi, Harkiv ve Donetsk seferlerini Mayıs ayının başında iptal etmişti. Odesa ve Dnipropetrovsk seferleri ise silahlı çatışmaların devam ettiği Donbas bölgesinde Temmuz ayında Malezya havayollarına ait Boeing-777 uçağının düşürülmesinden sonra iptal edilmişti.

Ayrıca Ukrayna Devlet Havacılık Servisi, Rusya’nın Aeroflot ve Transaero şirketlerinin Ukrayna’nın hava sahası üzerinden yaptığı transit uçuşlar için özel rejim uygulayacak.

Ukrayna Altyapı Bakanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, söz konusu sınırlamaların, Ukrayna üzerinden Rusya’dan Bulgaristan, İsrail, Türkiye, Mısır ve Yunanistan’a uçuş yapan Aeroflot ve Transaero şirketlerini doğrudan ilgilendirdiğini kaydedildi.

Bundan sonra ilgili havayolu şirketleri, Ukrayna hava sahasından geçmek isterlerse her bir sefer için Devlet Havacılık Servisi’nde izin alması gerekiyor.

Ukrayna Altyapı Bakanlığı’nın açıklamasında, “Uygulamaya sokulan önlemler, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akmescit Havalimanı’nın kapalı hava sahasında uluslararası uçuş kurallarını ihlal eden havayolu şirketlerinin Ukrayna üzerinden yapılan transit uçuşlarını düzenleyerek havacılık güvenliğinin gerekli düzeyde sağlanmasına yardımcı olacak” denildi.

Ayrıca Ukrayna Altyapı Bakanlığı, terörle mücadele operasyonunun devam ettiği bölgede hava sahasının tamamı ve Kırım’daki havaalanlarının kapalı olduğunu hatırlatarak Ukrayna’nın diğer bölgeleri üzerinden yapılan transit uçuşların güvenliğini ise hava trafiğinden sorumlu Ukraeroruh şirketi tarafasından kontrol edildiğini kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.