SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus gazının fiyatı yükselecek

Gazprom Başkanı Aleksey Miller’in açıklamaları, Rus gazının ülkemizde oldukça pahalıya mâl olacağı günlerin yaklaştığını gösteriyor.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2016 10:59
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2016 11:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus gazının fiyatı yükselecek

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Rus devlet kanalı Rossiya 24’e yaptığı açıklamada, petrol sektöründe son dönemde alınan kararların, doğalgaz fiyatlarının da artmasına neden olacağını kaydetti. 2017 yılının ilk çeyreğinde Avrupa’ya ihraç edecekleri doğalgaz fiyatının, 2016’ya göre daha yüksek olacağını kaydeden Miller, “Son yıllarda, spot piyasada gaz fiyatları, kontrat fiyatlarından daha yüksekti. Petrol fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü trend, doğalgaz fiyatlarına da yansıyacak” dedi. Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gönderilen doğalgaz konusunu da değerlendiren Miller, gelecek kış döneminde Avrupa ve Türkiye’ye yapılan doğalgaz sevkıyatıyla ilgili önemli risklerin bulunduğunu söyledi.

Yeni fiyatlar ne olacak?

Habertürk'ün haberine göre, sektör kaynakları, petrolün bu düzeyleri koruması halinde 1 yıllık dönem için olası gaz fiyatlarını hesapladı. Halen, Rusya’dan ithal edilen her 1000 metreküp gazın fiyatı, 160-165 dolar. Rus doğalgazının fiyatı, 1 Ocak 2017’de 175-180 dolara, 1 Ekim’de de 210-215 dolara kadar çıkacak. (BOTAŞ’ın, iletim, depolama ve diğer işletmecilik giderinin de 25-30 dolar olduğu hesaplanıyor.) Petrol fiyatlarındaki yukarı doğru trendin süreceği, gaz fiyatlarının da buna koşut olarak daha da artacağı öngörülüyor.

İç piyasada zam ihtiyacı için tahmin 1 Nisan 2017

Sektör kaynakları, BOTAŞ’ın Rusya’nın yanı sıra Azerbaycan ve İran’dan doğalgaz, Cezayir’den LNG aldığını belirterek, “Tüm bu kaynaklardan alınan gazın fiyatı paçallanıyor ve bir ortalama fiyat oluşuyor. Buna, taşıma ve depo dahil diğer işletme giderleri ekleniyor. BOTAŞ’ın, 1 Nisan 2017 itibarıyla gazda artış yapması gündeme gelebilir” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.