SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus işgalciler Avrupa Konseyi'nin kararını kabul etmek istemiyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’ya karşı iki karar önereceklerini bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 05.05.2017 22:39
Haber Güncellenme Tarihi: 05.05.2017 22:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus işgalciler Avrupa Konseyi'nin kararını kabul etmek istemiyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Kırım ve Sivastopol (Akyar) ile ilgili kararına ilişkin resmi açıklamada bulundu ve Rusya’nın ilgili kararı yerine getirmeyi reddettiğini bildirdi.
 
Ukrayna’ya karşı iki karar başlatacağını ileri süren Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Minsk sürecine destek ve Ukrayna’da insan hakları ihlalleri ile ilgili olmak üzere Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne iki karar tasarısı sunduk” diye kaydetti.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Rusya’nın konsensüs yoluyla kabul edilmeyen herhangi bir kararı yerine getirmeyi reddettiği belirtildi.
 
Açıklamada, “Rusya Federasyonu, Bakanlar Kurulu’nun mezkur kararının bağlayıcı olduğunu düşünmüyor ve Ukrayna tarafının söz konusu kararı kullanmasının yasal olduğunu da düşünmüyor… Fikir birliği niteliği taşmadığından dolayı bizim için bu (kararlar), siyasi ve hukuki açıdan önemsizdir" iddiası yer aldı.155523Bunun dışında Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin gözden düştüğünü” ileri sürerek Avrupa Konseyi’ne yönelik yeni adımlar hazırladığını savundu. Bununla birlikte Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında bu konuda hiçbir ayrıntılı bilgiye yer verilmedi.
 
Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin 3 Mayıs tarihinde yapılan toplantısında Rus işgali altındaki Kırım'ı ilgilendiren önemli kararlar alındı. Kararla ilgili Ukrayna ve Rusya dışişleri başta olmak üzere çeşitli makamlardan yorumlar geldi. Rusya'nın işgal ettiği Kırım'da Kırım Tatarlarına yönelik takibattan Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerinin yasaklanmasına birçok ihlal ve suç bir kere daha kayda geçirilerek uluslararası toplum nezdinde deklare edildi. Bunun dışında kararda, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinin yasa dışı işgalinin Avrupa’daki barış ve demokrasi ortamının güvenliğini tehlike altına soktuğu belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.