SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus Mahkemesi, Çiygöz’ün davasında inceleme süresinin uzatılmasını reddetti

“26 Şubat” davası ile ilgili ilk mahkeme duruşması 28 Aralık tarihinde yapılacak.

Haber Giriş Tarihi: 25.12.2015 09:13
Haber Güncellenme Tarihi: 25.12.2015 10:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus Mahkemesi, Çiygöz’ün davasında inceleme süresinin uzatılmasını reddetti

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yüksek Mahkemesi 24 Aralık tarihinde, Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde 26 Şubat 2014 tarihinde miting organize etmekle suçlanan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ün avukatı, Akmescit Kievskiy Bölge Mahkemesi’nin dava belgelerini inceleme süresinin 4 Aralık tarihine kadar kısıtlanması ile ilgili 25 Kasım tarihli kararın temyiz dilekçesini inceledi.
 
Duruşma sırasında Ahtem Çiygöz’ün avukatı Aleksandr Lisovoy, ilk etapta mahkemenin gerçekçe göstermeden 24 ciltten oluşan davanın belgelerini inceleme süresini kısıtladığını belirtti. Temyiz dilekçesinde, “Savunucular, bilinçli bir şekilde davanın uzatılması olarak nitelendirilebilecek davranışlardan uzak durdu. Mahkeme ise davanın belgelerinin 14 cildinin daha incelenmesi gerektiğini gerekçesiz olarak dikkate almadı” denildi.
 
“26 Şubat davası” ile ilgili 47 gigabayt (Gb) video görüntüsü toplandığını dile getiren Lisovoy, “1 Gb hacmindeki video 4 saatlik video görüntülerini içeriyor. 5 günün (soruşturmanın dava belgelerini incelemesi için verdiği zaman) görüntüleri incelemek için yeterli olmadığı çok açık” diye kaydetti. Avukat Aleksandr Lisovoy, mahkemenin, Ahtem Çiygöz’ün tutukluluk süresinin 29 Ocak 2016 tarihine kadar uzatıldığını bilerek dava belgelerini incelenme süresi için de aynı süreyi öngörebildiği fikrini paylaştı.
 
Duruşmada konuşan Ahtem Çiygöz, 10 gün içinde dava ile ilgili 24 ciltten sadece 10 ciltte yer alan belgeleri inceleyebildiğini belirtti. İddia makamı, davacının şikayetini desteklemediğini ve ilk etapta mahkemenin kararının yasal olduğunu ileri sürdü.
 
Kırım Yüksek Mahkemesi, tarafların fikirlerini dinledikten sonra Akmescit Kievskiy Bölge Mahkemesi’nin kararını haklı buldu. Ahtem Çiygöz’ün yakınları, 26 Şubat davası ile ilgili ilk mahkeme duruşmasının 28 Aralık tarihinde yapılacağını bildirdi.
 
Daha önce 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu binasının önünde meydana gelen olaylar ile ilgili dava belgeleri, mahkemeye devredildi. İşgal edilen Kırım’ın Rus yönetimi Savcılığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, “Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya, Ahtem Çiygöz, Eskender Kantemirov, Eskender Emirvaliyev, Mustafa Degermenci, Ali Asanov, Arsen Yunusov’a karşı açılan davalar ile ilgili iddianameyi onayladı” şeklinde açıklama yapıldı.
 
Dava kapsamında yer alan Ahtem Çiygöz, Eskender Kantemirov, Eskender Emirvaliyev, Mustafa Degermenci, Ali Asanov ve Arsen Yunusov’u suçlama işlemi ile Natalya Poklonskaya şahsen ilgileniyor.
 
26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisi’nin karşı karşıya geldiği büyük miting yapıldı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna'nın bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların ise yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlamasını istemişti.
 
KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde miting organize etmek suçuyla 29 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. Akmescit Kievskiy Bölge Mahkemesi, Çiygöz hakkında 21 gün tutukluluk kararı çıkarmıştı. Ardından mahkemeler düzenlenerek Çiygöz’ün tutukluluk süresi uzatılmaya devem etti. Akmescit Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 17 Kasım’da düzenlediği duruşmada, KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ün tutukluluk süresini 29 Ocak 2016 tarihine kadar uzattı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.