SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus Ombudsman, Ahtem Çiygöz ile görüştü

Rusya’da İnsan Hakları Yetkililiğine atanan tuğgeneral Tatyana Moskalkova, Rusya tarafından işgal edilen Kırım'ı ziyareti kapsamında, bir yıl önce işgalciler tarafından tutuklanan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ile görüştü.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2016 20:09
Haber Güncellenme Tarihi: 02.09.2016 12:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus Ombudsman, Ahtem Çiygöz ile görüştü

Rusya’da İnsan Hakları Yetkililiğine (Ombudsman) atanan tuğgeneral Tatyana Moskalkova’nın, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, 29 Ocak 2015 tarihinde işgalciler tarafından “26 Şubat davası”ndan tutuklanan ve günümüze kadar tutuklu bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ile görüştüğü öne sürüldü.
 
Rusya’nın TASS haber ajansının bildirdiğine göre, Tatyana Moskalkova, bugün 14 Mayıs tarihinde Akmescit nezarethanesini ziyaret ederek Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz dahil olmak üzere tutuklular ile görüştü.
 
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Moskalkova, “Tutuklular birkaç aydır akrabaları ile gögörüşemiyor. Akrabaları, benden onları ziyaret etmemi ve sağlık durumlarının iyi olup olmadığını kontrol etmemi rica etti” diye ileri sürdü.
 
Akmescit nezarethanesini ziyaret ettikten sonra basın toplantısı düzenleyen Rus Ombudsman Tatyana Moskalkova, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki cezaevi sisteminin çok kötü durumda olduğunu da belirtti.
 
Cezaevi sistemi görevlilerinin kurumda insan haklarını muhafaza etmeye çalıştığını ancak bunun imkansız olduğunu ileri süren Moskalkova, “Bu, tamamen tahrif edilmiş bir cezaevi sistemi. İki idari birim için tek nezarethane. Sivastopol’deki nezarethanenin kapatılmasından sonra Akmescit’teki nezarethane, aşırı kapasiteyle çalışıyor. Bu kadar çok sorun olacağını beklemiyordum” şekilde konuştu.
 
Moskalkova, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki tutukluların barınma şartlarının genelde normlara uygun olmadığını kaydetti. Bununla birlikte Moskalkova’nın, hangi ülkenin mevzuatının normlarından bahsettiği anlaşılmadı.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde miting organize etmek suçuyla 29 Ocak 2015 tarihinde gözaltına alınmıştı. “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları da “toplu eyleme katılmakla” suçlanıyor.
 
Kırım’ın Rus yönetimi tarafından “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınanlar arasında bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Mustafa Degermenci ve Ali Asanov tutuklu bulunurken, Eskender Kantemirov, Arsen Yunusov ve Eskender Emirvaliyev teminat ile serbest bırakılmıştı.
 
Tutukevinde yasadışı olarak tutulmaya devam eden Çiygöz’ün tutukluluk süresi son olarak 22.05.2016 tarihine kadar uzatıldı.
 
İşgal edilen Kırım'ın sözde Yüksek Mahkemesi'nde 13 Mayıs tarihinde, “26 Şubat” davası kapsamında yargılanan Ahtem Çiygöz, Mustafa Degermenci ve Ali Asanov’un tutukluluk süresinin uzatılmasına ilişkin itiraz dilekçelerinin incelendiği duruşma yapıldı. Sözde mahkeme, “26 Şubat” davası kapsamında yargılanan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ve Ali Asanov’un tutukluluk süresinin uzatılmasına ilişkin itiraz dilekçelerini reddetti, Degermenci’nin temyiz başvurusunun incelenmesi ise, avukatı duruşmaya katılamadığı nedeniyle 16 Mayıs saat 9.30’a ertelendi.
 
26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisi’nin karşı karşıya geldiği büyük miting yapıldı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna'nın bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlamasını istemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.