SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus ordusunun 650 milyar dolarlık yeniden yapılanma projesi

Haber Giriş Tarihi: 25.02.2011 14:20
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2011 14:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus ordusunun 650 milyar dolarlık yeniden yapılanma projesi
MOSKOVA (A.A) - Rusya'nın, önümüzdeki 10 yıl içinde yaklaşık 650 milyar dolar harcayarak ordusunu yeniden yapılandırma projesinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.
     İngilizce yayın yapan "Russia Today" televizyonu, Rus ordusunu yeniden yapılandırmak için hazırlanan geniş kapsamlı projenin 2020 yılına kadarki dönemi kapsadığını, 650 milyar doların yine 2020 yılına kadar belirli bir program çerçevesinde harcanacağını duyurdu.
     Rus ordusunun öncelikle ve özellikle stratejik nükleer silahlar üzerinde yoğunlaşacağı belirtilen haberde, "Rus donanması için 100'den fazla gemi inşa edilecek. Bunların arasında Fransız mistral tipi uçak gemisi de bulunuyor. Beşinci kuşak PAK-FA savaş uçakları da dahil olmak üzere 100'den fazla helikopter ve 600'den fazla uçak alınacak" denildi.
     Haberde, askeri malzemelerin büyük bölümünün yeni nesil silahlarla donatılacağı aktarılarak, "Rusya, ilk defa NATO ülkelerinden askeri malzeme almayı planlıyor. Fransa'dan iki mistral tipi uçak gemisi (ayrıca 2 tane de Rusya'da inşa edilecek), İtalya'dan zırhlı araçlar ve yine Fransa'dan muharebe sistemlerinin yedek parçaları satın alınması planlanıyor" ifadesine yer verildi.
     Rus yetkililer, Rusya'nın stratejik nükleer güçlerini yeniden yapılandırma planının, ABD ile yeni imzalanan stratejik nükleer silahların azaltılmasını öngören Nükleer Silahların İndirimi Anlaşması (START2) ile çelişmediğini belirttiler.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.