SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus ordusunun Ukrayna’da savaştığına dair video kanıt yayınlandı

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2015 13:13
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2015 12:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus ordusunun Ukrayna’da savaştığına dair video kanıt yayınlandı

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Ukrayna’nın doğu bölgelerinde Rusya Silahlı Kuvvetleri askerlerinin savaştığına dair video kanıtı yayınladı.

SBU Soruşturma Bölüm Başkanı Vasiliy Vovk, Ukrayna’nın Donbas taburu askerlerinden alınan ve Rus askerlerinin Ukrayna’da savaştığını kanıtlayan videoyu gösterdi.

Video kayıt, Ukraynalı askerlerin İlovaysk şehrinde esir aldığı Rusya Silahlı Kuvvetleri askerlerinin İlovaysk civarlarında savaştıklarına dair itirafları içeriyor.

Videoda yer alan Rus askerleri, Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin 6.ncı tank taburuna ve 31.nci  komando birliğine ait olduğunu ve Rusya’nın kurduğu ‘Donetsk Halk Cumhuriyeti’ ve ‘Lugansk Halk Cumhuriyeti’ terör örgütleri tarafında savaştığını bildirdi.


Kırgızistanlı paralı asker: Ukrayna’da faşistleri göremedim

Rusya’nın Donbas’a paralı askerlerin gönderilmesini de teşvik ettiğini kanıtlayan video da Azatlık Radyosu tarafından yayınlandı.

İlgili videoda, Kırgızistan vatandaşı, Ukrayna’da faşistlerin olduğuna dair propagandadan etkilenerek Ukrayna askerlerine karşı savaşmaya gittiğini anlatıyor.

Rusya yanlısı teröristler tarafında savaştığını söyleyen Manas isimli Kırgızistan vatandaşı, “Aslında orada hiç faşist göremedim. Rus ordusunu gördüm, onların nasıl girdiğini de gördüm. Ukrayna'da Rus ordusunun savaştığından eminim çünkü onlarla beraber savaştık” dedi.

Rusya yanlısı teröristlere sağlanan finansmandan da söz eden Manas, paraların Rusya’dan geldiğini ve teröristlerin maaşlarının birkaç yüz dolar olduğunu ifade etti. Manas, finansmanda aksaklıkların yaşandığını ifade etti.En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.