SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus savaş uçakları Suriye’de hala göreve çıkıyorlar

Rus Hava Kuvvetleri hala Hmeymim hava üssünde bulunuyorlar ve hava operasyonları gerçekleştiriyorlar.

Haber Giriş Tarihi: 11.04.2016 21:49
Haber Güncellenme Tarihi: 11.04.2016 21:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus savaş uçakları Suriye’de hala göreve çıkıyorlar

Rusya Savunma Bakanlığı temsilcisi İgor Konaşenkov, Rus hava kuvvetlerinin “belli oranda” Suriye’de bulunduğunu açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı temsilcisi İgor Konaşenkov, Rus hava kuvvetlerinin “ihtiyaç duyulabilecek kadar” Suriye’de bulunduğunu açıklayarak, “Bugün Rus hava kuvvetleri kullanılıyor. Onlar terörist örgütlere karşı kullanılıyor” diye açıklama yaptı.

Konaşenkov, Rus askerlerinin, Palmira, Al Qaryatayn ve diğer yerleşim yerlerini terörist IŞİD örgütünden geri alma operasyonlarında yer aldığını ve Suriyeli uzmanlara Rusya’nın getirdiği silahları kullanmayı öğrettiklerimi öne sürdü.

Daha önce Vladimir Putin'in, Suriye'deki Rus güçlerinin büyük bölümünün çekilmesi için emir verdiği bildirilmişti.

Rusya, 30 Eylül 2015 tarihinde Suriye topraklarındaki DAEŞ-IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonları başlattığını duyurmuştu ancak Rus uçakları daha çok Humus, Hama, İdlib ve Halep'te ılımlı muhaliflere ait karargah ve eğitim kampları ile sivil yerleşim yerlerini hedef aldı.

Suriye’deki savaşın beşinci yıldönümü nedeniyle 11 Mart tarihinde çeşitli insani yardım kuruluşların yayınladığı raporda, 2015 yılında Suriye’de en az 50 bin insanın öldüğü kaydedildi.

Suriye Adalet Enstitüsü (SAE) tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın Şubat ayında (2016) kara ve havadan Türkmen beldesi Halep ve kırsalında yönetim karşıtlarının kontrolündeki bölgelere düzenlediği saldırılarda 390 kişinin öldüğü bildirildi. Açıklamada Rus savaş uçaklarının özellikle yerleşim yerlerini hedef aldığı vurgulanarak, saldırılarda ölenlerin 53'ünün kadın, 103'ünün çocuk, 1'inin gazeteci, 2'sinin sağlık çalışanı ve 6'sının insani yardım çalışanı olduğu kaydedildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.