SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus şirketleri Airbus’tan uçak alamıyor

Haber Giriş Tarihi: 28.08.2015 11:33
Haber Güncellenme Tarihi: 28.08.2015 12:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus şirketleri Airbus’tan uçak alamıyor

Dünya uçak üretim devi Airbus, Rusya’da yaşanan ekonomik problemlerden dolayı Rus Transaero havayolu şirketine uçak sevkiyatını durdurdu.

Bu yıl yapılması planlanan sevkiyat, belirsiz süreye ertelendi. Petrol fiyatlarının düşmesi ve Kırım işgalinden dolayı Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, Rus ekonomisini vurdu, böylece havayolu şirketlerinin hizmetlerine olan talep de azaldı.

Airbus Başkan Yardımcısı Chris Buckley, “Yeni süreleri belirlemek için onlar (Rus şirketi) ile çalışıyoruz. Rus piyasasında son iki yılda söz konusu olan türbülansı dikkate alırsak bunda şaşılacak birşey yok” dedi.

ABD'li havacılık devi Boeing şirketi de, Aeroflot ve diğer Rus şirketleri ile uçak sevkiyatının ertelenmesi konusunda görüşmeler yaptığını bildirdi.

Bloomberg haber ajansı, ruble nin değer kaybetmesini yavaşlatmak için Rusya’da faiz oranlarının arttırılması ve Rusya’daki ekonomik düşüşten dolayı bazı Rus havayolu şirketlerinin, Airbus ve Boeing’den kiraladıkları uçakları iade etmek zorunda kaldığını bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.