SON DAKİKA
Hava Durumu

"Rus tarafının istediği unsurların karşılanması mümkün değil"

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Rus makamlarının tazminat, özür ve sorumluların cezalandırılması talebine ilişkin, "Rus tarafının istediği unsurların tarafımızca karşılanması mümkün değil" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2015 16:17
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2015 15:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Rus tarafının istediği unsurların karşılanması mümkün değil"

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı. Bilgiç, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rus makamlarının dile getirdiği "özür, sorumluların cezalandırılması ve tazminat talepleri" hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Angajman kurallarının daha önce Rus makamlarına bildirilmesine rağmen Rus uçağının Türk hava sahasını ihlali üzerine düşürüldüğünü hatırlatan Bilgiç, "Rus tarafının istediği unsurların (özür, sorumluların cezalandırılması ve tazminat) tarafımızca karşılanması mümkün değil" dedi.

"Mücadele devam ediyor"

Bilgiç, Teröre karşı Suudi Arabistan’ın öncülüğünde İslam ülkelerinin kuracağı koalisyona Türkiye’nin askeri destek verip vermeyeceğinin sorulması üzerine, Türkiye’nin PKK ve DAEŞ başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadelesinin devam ettiğini söyledi.

İslam ülkelerinden oluşan koalisyona ilişkin detayların Suudi Arabistan yetkilileri tarafından daha net bir şekilde açıklanacağını kaydeden Bilgiç, "Bunun bir askeri güç olmadığını buradan söylemem gerekiyor. Askeri güç oluşturulması gündemde değil" dedi.

"Bölgedeki durum değiştiğinde askeri güçler tanzim edilecek"

Türkiye'nin Başika’daki askeri mevcudiyetine yönelik Irak Merkezi Yönetimi'nden Türkiye'ye yönelik tepkileri değerlendiren Bilgiç, bölgedeki dinamik durum ve dinamik tehditler değiştiğinde askeri güçlerin tanzim edileceğini belirtti. Bilgiç, "Gönül isterdi ki Irak tam olarak kendi topraklarından PKK ve DAEŞ unsurlarını temizlesin ve Türkiye'nin de böylece bir askeri risk almaya, bir askeri güç yerleştirmeye ihtiyacı olmasın. DAEŞ'e karşı mücadele adımlarını Türkiye'nin gizli bir gündemi olarak takdir etmek doğru değildir" diye konuştu.

"Carter'ın Türkiye'de bulunması memnuniyet verici"

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın İncirlik üssüne yaptığı ziyarette Türkiye ile daha fazla işbirliği yapılması gerektiği yönündeki açıklamasını değerlendiren Bilgiç, "Türkiye terörden çok çekmiş bir ülkedir ve uluslararası koalisyonun aktif bir parçasıdır. Bu çerçevede uluslararası koalisyonun bazı üye ülkelerinin uçakları da Türkiye'de bulunmaktadır. ABD Savunma Bakanı Carter’ın Türkiye'de bulunması memnuniyet vericidir. İşbirliğimiz belki arzu edilen seviyede değil ama işbirliğimiz devam etmektedir. Biz Amerikalılarla her türlü operasyonel konuyu konuşmaya hazırız" diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.