SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus yatırımcılar Kazakistan’da uranyum madeni sahibi oldular

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2007 09:35
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2007 09:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus yatırımcılar Kazakistan’da uranyum madeni sahibi oldular
Rus iş adamı Vasili Anisimov’a ait olan “Efektif Enerji NV” şirketi, Kazakistan’ın Budenovsk uranyum madenlerini işleten “Akbastau” şirketinin %25 – 1 hissesine sahip oldu. Bu bağlamda Efektif Enerji şirketi Kazakistan’daki uranyum projesinde yer alan ilk özel Rus şirketi olmuş oldu.

Projenin büyüklüğü 100 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Budenovsk madenindeki rezervlerin yaklaşık 280 bin ton olarak tahmin ediliyor. Madenin çıkarılmasına 2010 yılında başlanacak ve 2015 yılına kadar her yıl üç bin ton uranyumun çıkarılması gerekiyor. Bu rakam geçen yıl Rusya’da çıkarılan tüm uranyum ile kıyaslanabilir miktarda. Yeraltı kaynağının işletilmesine, Efektif Enerji şirketi ile aynı hisse oranına sahip olan devlet şirketi “Tehsanbeksport” da katılıyor. Geri kalan hisselere ise Kazak devlet şirketi “Kazaatomprom” hükmediyor.

Anisimov ayrıca Budenovsk’taki ikinci uranyum alanında madeni bulup işletecek olan “Karatau” şirketinde paya sahip. 2005 yılında burada sadece 6,9 bin ton uranyum olduğu hesaplanıyordu.

Çeviri: Aydın Pazarcıklı
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.